Զախարովան հայտնել է ՌԴ դիրքորոշումը Հայաստանում տեղի ունեցող շարժման և սահմանազատման պրոցեսի վերաբերյալ 05/30/2024 16:58 | Քաղաքական
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատումը կարևոր է տարածաշրջանային կայունության համար։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայատարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք հետևում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման գործնական փուլի մեկնարկին, դա կարևոր է տարածաշրջանային կայունության համար։ Համաձայնագրերը պետք է լինեն կայուն, հավասարակշռված, փոխընդունելի և հիմք ծառայեն տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար»,- ասել է Զախարովան։
Նա վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ խորհրդատվական օգնություն տրամադրելու կողմերին սահմանազատման հարցում։
«Ինչ վերաբերում է Երևանում և հանրապետության մարզերում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին, որքանով որ կարելի է դատողություն անել, մարդկանց դժգոհությունը պայմանավորված է նրանով, որ սահմանազատումը իրագործվում է ոչ արդարացի։ Նորից եմ ասում, ես ընդամենը մեջբերում եմ այն մարդկանց խոսքերն, ովքեր այդ մասին բացահայտ ասում են։ Ամեն դեպքում, մենք տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացները դիտարկում ենք որպես Հայաստանի ներքին խնդիր»,-ասել է Զախարովան։

В Москве прокомментировали делимитацию госграницы между Азербайджаном и Арменией и протестные акции в Ереване 05/30/2024   16:27  |  Политика
Делимитация госграницы между Азербайджаном и Арменией имеет важное значение для региональной стабильности, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге в четверг.
"Мы отслеживаем начало практической фазы работы по делимитации госграницы между Азербайджаном и Арменией. Она имеет важное значение для региональной стабильности. Мы поддерживаем урегулирование всех делимитационных вопросов исключительно политико-дипломатическими методами. Исходим из того, что договоренности должны носить устойчивый,  сбалансированный. взаимоприемлемый характер и служить основой для достижения прочного мира в регионе", - сказала Захарова.
Она вновь подтвердила готовность России оказывать сторонам консультативное содействие по делимитации на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана.
"Что касается протестных акций в Ереване и регионах республики, то насколько можно судить, недовольство протестующих среди прочего вызвано и тем что, по их мнению, делимитация части анклавных сел проходит не вполне справедливо. Еще раз говорю, я просто цитирую мнение тех, кто об этом открыто говорит. В любом случае мы рассматриваем политические процессы в Армении как внутреннее дело этой страны", - сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, что Россия со своей стороны нацелена на развитие с народом Армении дружественных полнокровных связей.