Հայ իրականության մեջ միշտ բաց պետք է լինեն բոլոր վայրերն ու դռները Հայոց Հայրապետի առջև, և այդ ամենը խնամքով ու պատկառանքով պետք է ապահովեն հենց պետական գործիչներն ու ծառայողները. Տեր Ասողիկ աբեղա 05/29/2024 14:44 | Մեկնաբանություն
Սարդարապատի հուշակոթողի առջև պետական նենգամիտ սադրանքով տեղի ունեցած անպատկառության ու խայտառակության առնչությամբ ՀՀ վարչապետի այսօրվա մեկնաբանությունն անպարկեշտ է, ավելին՝ անհեթեթ, երբեք ոչ վայել պետական բարձրագույն գործչին: Այս մասին գրել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արխիվի և Թանգարանների տնօրեն Հոգեշնորհ Տեր Ասողիկ աբեղա Կարապետյանը.
«Թող քաջ գիտակցեն ամենքը, որ որևէ մեկը՝ շարքային ուժայինից մինչև պետության վերին իշխանավոր, իրավունք չունի խոչընդոտելու կամ կանգնեցնելու Ամենայն Հայոց Հայրապետի շարժն ու այցը. հայ իրականության մեջ միշտ բաց պետք է լինեն բոլոր վայրերն ու դռները Հայոց Հայրապետի առջև, և այդ ամենը խնամքով ու պատկառանքով պետք է ապահովեն ու իրագործեն հենց պետական գործիչներն ու ծառայողները:
Քանի որ մեր Հայրենի երկրում մեր Սբ Եկեղեցին մարմնավորում է պետության խիղճը, Սբ Եկեղեցին է բարոյական ըմբռնումների և հոգևոր բարձրագույն արժեքների կրողն ու քարոզիչը, իսկ Ամենայն Հայոց Հայրապետն էլ անձնավորում է բովանդակ Հայոց Եկեղեցին»:

Иеромонах Асогик Карапетян назвал комментарий Пашиняна по поводу инцидента в Сардарапете непристойным 05/29/2024   17:15  |  Комментарий
Сегодняшний комментарий премьер-министра Армении относительно бесстыдства и позора у мемориального комплекса «Сардарапат», имевших место из-за коварной провокации на госуровне 28 мая,  является непристойным,  более того, абсурдным, ни разу не подобающим высокопоставленному государственному деятелю. Об этом в соцсети написал конгрегат Первопрестольного Святого Эчмиадзина иеромонах Асогик Карапетян.
"Пусть все прекрасно осознают – никто, от рядовых силовиков до вышестоящего руководства государства, не имеет права препятствовать передвижению и визиту Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян или останавливать. В армянской действительности все места и двери всегда должны быть открыты перед Патриархом, и все это с заботой и пиететом должны обеспечивать и осуществлять сами государственные деятели и служащие. Поскольку на нашей Родине наша Святая Церковь олицетворяет совесть государства, Святая Церковь является носителем и проповедником нравственных представлений и высших духовных ценностей, а Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян представляет Армянскую Церковь", – отметил он.