Խոջալուի դամբարանադաշտի և իսլամական դամբարանի «ավերման» մասին. monumentwatch.org 05/29/2024   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է.
«2024 թվականի մայիսի 22-ին ադրբեջանական AZTV հեռուստաալիքով հեռարձակված ռեպորտաժում նշվում է, թե հայկական կողմը ավերել է Խոջալուի դամբարանադաշտը՝ մեծ վնաս հասցնելով դամբարաններին, կուրգաններին և հնագիտական նյութերին: Տեսանյութում նաև նշվում է, թե իբր հայերը վնասել են նաև Խոջալուի մահմեդական դամբարանը՝ պոկելով դրա երեսպատման քարերը։
Ադրբեջանական կողմին հիշեցնենք, որ խորհրդային տարիներին ներկայիս Խոջալուի դամբարանադաշտի մոտ եղել է ադրբեջանական բնակավայր, որի բնակիչները այդ տարածքներում իրականացրել են գյուղատնտեսական գործունեություն, իրենց տների շինարարության համար այդ տարածքներից քար են վերցրել, ինչով և զգալի վնասվել էին դամբարանդաշտը:
Դամբարանադաշտին վնաս է հասցրել այդտեղ կառուցված օդանավակայանը, որը կառուցվել է խորհրդային տարիներին՝ հենց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: Դամբարանադաշտին վնաս է հասցրել նաև 1980-ականների վերջին իրականացված մեծ շինարարությունը, երբ զգալիորեն ընդլայնվել և մեծացվել է Խոջալու գյուղը, ուր բնակեցվել են թուրք-մեսխետինցիներ:
2000-ական թվականներին օդանավակայանի վերականգնման ժամանակ ընդարձակված թռիչքուղու շինարարությունը, ցավոք, ևս որոշակի վնասներ է հասցրել, ինչի մասին ահազանգել են հայ մասնագետները:
Խոջալուի դամբարանադաշտը որոշակի վնասներ է կրել նաև, երբ այդտեղ տեղակայվել են ռուսական ուժերը, ովքեր որոշ կուրգանների վրա դիտակետեր էին հարմարեցրել: Այս խնդիրը բարձրաձայնվել է Monument Watch թիմի կողմից, որի ներկայացուցիչները հանդիպել են ռուսական կողմի հետ:
Ինչ վերաբերում է իսլամական դամբարանին, ապա վերջինս առանց երեսպատման քարերի է շատ վաղուց, ինչի մասին կվկայեն խորհրդային տարիներին արված լուսանկարները (նկ. 1): Անկախության տարիներին այն ներառված էր Արցախի պատմա-մշակութային հուշարձանների ցանկում, պահպանվում էր պետության կողմից և մնացել է նույն՝ մինչպատերազմյան վիճակում (նկ. 2)»։
21:39 27/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԱրցախում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսության բացման նախապատրաստական աշխատանքները շուտով կսկսվեն․ Կարասին
21:12 22/05/2024  |  ՎերլուծություններԱդրբեջանը մինչև 2030թ․ Արցախում կառուցելու է 5 նոր ջրամբար և 11 ՀԷԿ
11:37 22/05/2024  |  Սոցիալական ցանցերԱդրբեջանցներն ապամոնտաժում են Ստեփանակերտի բնակելի շենքերը
15:21 20/05/2024  |  ՄեկնաբանությունՍտեփանակերտի «Եվրոպա» հյուրանոցի վրա ադբեջանցիները վաղուց էին աչք դրել
11:22 20/05/2024  |  Սոցիալական ցանցեր«Բա Արցախից ինչո՞ւ դուրս եկաք» հարցադրումն անում են դիտավորյալ՝ ցավեցնելու նպատակադրմամբ. Արցախի ՄԻՊ
23:40 17/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀենրիխ Մխիթարյանը բարձրաձայնել է Բաքվի բանտերում Արցախի ռազմաքաղաքկան ղեկավարության ապօրինաբար պահման մասին
18:19 14/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆմանատիպ հուշագրերն ու պայմանագրերը Շուշիի իսլամացման գլոբալ ծրագրի մի մասն են կազմում
21:15 10/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն մինչև տարեվերջ կապահովի Արցախի 20 բնակավայրերի բնակեցումը
20:32 10/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք Արցախում ապրել ենք այդ ամենը, ինչն այսօր տեսնում ենք մայր հայրենիքում. Ղուլյան
22:37 08/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՏԻՄ իշխանությունները հանդիպումներ են ունենում արցախցիների հետ ու սոցիալական հարցերը լուծելու խոստումներ տալիս. Հակոբյանը վստահեցնում է՝ արցախցուն գնել հնարավոր չէ

Monumentwatch.org отреагировал на обвинения Азербайджана 05/29/2024   18:12  |  Лента новостей
Независимая академическая платформа «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (MONUMENT WATCH) отреагировала на азербайджанские обвинения.
22 мая 2024года в репортаже азербайджанского телеканала AZTV отмечалось, что армянская сторона якобы разрушила Ходжалинский некрополь, нанеся большой ущерб могилам, курганам и археологическим материалам. В видео также указывается, что армяне якобы повредили исламский мавзолей, оторвав облицовочные камни.
Независимая академическая платформа напоминает азербайджанской стороне о том, что в советские годы рядом с нынешним Ходжалинским некрополем располагалось азербайджанское поселение, жители которого вели на этих территориях сельскохозяйственную деятельность, для строительства своих домов они брали камни с этой территории, чем и существенно повредили некрополь.
"Построенный там в советские годы именно азербайджанскими властями аэропорт также нанес ущерб некрополю. Ему был нанесен ущерб также в результате проведенного в конце 1980-х годов масштабного строительства, когда поселок был значительно расширен, туда заселились  турки-месхетинцы. В 2000-ые годы строительство взлетно-посадочной полосы при восстановлении аэропорта, к сожалению, также причинило определенный ущерб, к чему привлекали внимание армянские специалисты", - говорится в сообщении на сайте monumentwatch.org.
Некрополь также пострадал, когда там разместились российские силы, которые на некоторых курганах установили наблюдательные посты. Этот вопрос поднимала команда Monument Watch, ее представители встречались с российской стороной.
Что касается исламского мавзолея, то последний без облицовочных камней очень давно, о чем свидетельствуют фотографии, сделанные в советские годы (снимок 1).
В годы независимости он был включен в список памятников истории и культуры Арцаха, охранялся государством и оставался в том же довоенном состоянии (снимок 2).
16:30 20/05/2024  |  КомментарийВидно, азербайджанцы давно положили глаз на степанакертскую гостиницу «Европа»