Բաքվի հետ կա մթնոլորտի էական փոփոխություն, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ մնում է միայն խաղաղության պայմանագիրը ստորագրենք. Փաշինյանը խոստովանեց՝ կան հարցեր 05/29/2024   14:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամեն օր էլ հրաշալի հնարավորություն է խաղաղության պայմանագիրն ստորագրելու և խնդիրն այն է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ պետք է ձեռք բերվեն համաձայնություններ։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով իրեն Բաքու հրավիրելու և հենց Բաքվում խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուն։
«Ես հույս ունեմ, որ ձեռք կբերվեն համաձայնություններ, ավելի ճիշտ այդ համաձայնությունները ձեռք բերվեն են 2022 թ-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, դրանից հետո՝ Սոչիում, հետո՝ Բրյուսելում։ Այսինքն, համաձայնությունները սկզբունքների շուրջ ձեռքբերված են, մնում է դրանք վերարտադրել խաղաղության պայմանագրի տեքստի մեջ։ Ես կարծում եմ, որ մենք ունենք հնարավորություն օր առաջ այդ աշխատանքն աավարտելու համար։ Երբ մենք տեսնենք, որ աշխատանքն ավարտվել է և պետք է անցնենք ստորագրման ու եկել է տեղ, ժամ քննարկելուն՝ կքննարկենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Դիտարկմանը, թե ինչու է Ադրբեջանը հրաժարվում Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ամրագրել պայմանագրում, եթե դրանով սահմանազատում է իրականացվել, ինչն է խանգարում այն ամրագրելուն՝ Փաշինյանն ասաց, որ կան նրբություններ։
«Իրականում խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքը բազմաշերտ աշխատանք է և երբեմն նախադասությունները, հայտարարությունները, մեկնաբանությունները, որ դրանց վերաբերյալ արվում են խաղաղության պայմանագրի տեքստերին և դրանց դինամիկային անծանոթ մարդկանց մոտ միշտ չէ, որ ճշգրիտ տպավորություն է ստեղծում։ Այսինքն՝ մեր գործընկերները՝ ԱԳ նախարարը և ԱԽՔ-ը այդ մասին խոսել են, բայց ես նկատի ունեմ այդ տեքսը իրականության ընկալման առումով կարող է որոշակի տարբերվել , որովհետև իրականում խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված հատվածներում արդեն կա հղում Ալմա -Աթայի հռչակագրին։ Խոսքը այլ բանի մասին է, որը ես չեմ ցանկանա մեկնաբանել»։
Հարցին՝ Բաքուն չի՞ մերժում խաղաղության պայմանագրում Ալմա- Աթայի հռչակագրի ամրագրումը, Փաշինյանն արձագանքեց. եթե հետևենք Բաքվից հնչող հայտարարություններին, ապա վերջին շրջանում նախագահի մակարդակով հայտարարություններ են հնչել, որ հավատարիմ են Պրահայի պայմանավորվածություններին, հավատարին են Ալմա- Աթայի հռչակագրին։ «Պարզապես որոշ նրբություններ, աշխատանքային հարցեր կան»։
Նա նաև ընդգծեց, որ Բաքվի հետ կա մթնոլորտի էական փոփոխություն, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ հասել են վերջին ու մնում է միայն ստորագրեն պայմանագիրը։
14:20 29/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀողը թուրքին է հանձնում, դրա համար են գեներալի կոչում ստանում․լրագրողները՝ ոստիկանապետին
13:30 29/05/2024  |  ՄեկնաբանությունԵթե Վեհափառը ինքնուրույն որոշում է, որ պետք է մասնակցի պետական արարողակարգային միջոցառմանը, ապա նա ավագությամբ երկրորդն է, վարչապետը՝ երրորդը․ փաստաբան
12:46 29/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես է Փաշինյանն արդարացնում կնոջը՝ Լոռիում և Տավուշում աղետի օրերին «սև-սպիտակ փարթի» կազմակերպելու համար
12:22 29/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎախենո՞ւմ եք առերեսվել ժողովրդի հետ, որը ակցիաներ է իրականացնում. հարց Փաշինյանին
11:34 29/05/2024  |  ՔաղաքականԲանակը Հայաստանի Հանրապետության համար անհրաժեշտ է ոչ թե որպես պատերազմի, այլ որպես խաղաղության գործիք. վարչապետ
08:38 29/05/2024  |  ՄամուլՊարգևներ հող հանձնողներին ու ջարդարարներին․ «Հրապարակ»
08:10 29/05/2024  |  ՄամուլՓաշինյանը պատրաստ է գնալ ամենաանհավանական գործողությունների․ «Հրապարակ»
08:04 29/05/2024  |  ՄամուլՈւղարկում են աղետի գոտի, որ ակցիաներին չմասնակցեն․ «Հրապարակ»
07:53 29/05/2024Քաղաքական առումով թեժ օր է լինելու. Փաշինյանը ԱԺ-ում կլինի, ցուցարարները` փողոցում. «Ժողովուրդ»

Атмосфера существенно изменилась, но это не значит, что мы достигли финиша - премьер Армении о мирном договоре с Баку 05/29/2024   15:15  |  Лента новостей
Каждый день является прекрасной возможностью для подписания мирного договора  между Арменией и Азербайджаном, задача состоит в том, чтобы достичь согласия по тексту мирного договора. Об этом заявил премьер-министр Армении, комментируя заявления Азербайджана о том, что COP29 в Баку является прекрасной возможностью для подписания мирного договора.
"Я надеюсь, что договоренности будут достигнуты. Вернее, эти договоренности достигнуты 6 октября 2022 года в Праге, потом подтверждены в Сочи и в Брюсселе, то есть есть ключевые принципы согласованы, остается их воспроизвести их в тексте договора. И я считаю, что у нас есть возможность завершить эту работу днем ранее. И когда мы увидим, что эта работа завершена и нужно переходить к подписанию, то время и место – это уже другой вопрос, который будет обсуждаться дополнительно", - сказал он.
Пашиняна также спросили, почему Азербайджан не соглашается закрепить Алма-Атинскую декларацию в мирном договоре, если на ее основе уже проведена делимитация, что им мешает закрепить ее в договоре.
"В действительности работа над текстом договора - это многослойная работа, и порой заявления и комментарии относительно них, которые звучат, не всегда создают правильное впечатление у людей, которые не знакомы с текстами мирного договора и динамикой. В действительности в согласованных частях мирного договора уже есть ссылка на Алма-Атинскую декларацию. Речь несколько о другом, что сейчас я бы не хотел комментировать", - сказал он.
В ответ на вопрос о том, Баку не отказывается от закрепления Алма-Атинскую декларации, Пашинян заявил: «Если проследить за звучащими из Баку заявлениями, то в последнее время на самом высоком уровне, на уровне президента, звучали заявления о том, что они привержены пражским договоренностям, они привержены Алматинской декларации. Просто здесь есть некоторые нюансы, рабочие вопросы».
Он также отметил существенное изменение атмосферы в переговорах с Баку.
"Атмосфера сейчас существенно изменилась, однако это еще не значит, что мы достигли финиша и осталось лишь подписать договор", - отметил он.
15:13 28/05/2024  |  ПолитикаГоссекретарь США приветствовал усилия по достижению прочного мира между Арменией и Азербайджаном
09:30 24/05/2024  |  Лента новостейПогранвойска Армении приступают к охране участков госграницы у сел Беркабер, Воскепар и Баганис