Օսմանցիների դեմ հաղթանակի շնորհիվ փրկվեց Հայաստանի լինելիությունն ու քաղաքական անկախությունը․ Դըկոտինյին շնորհավորել է Հանրապետության տոնի առթիվ 05/28/2024   15:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ։
«Այսօր՝ մայիսի 28-ին, նշում ենք Սարդարապատի հաղթանակը օսմանցիների դեմ (1918 թ.), որի շնորհիվ փրկվեց Հայաստանի ազգային լինելիությունն ու քաղաքական անկախությունը և պայմաններ ստեղծվեց պետականության համար, որը երկու տարի անց ընկղմվեց խորհրդային խավարի մեջ»,- նշել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։
17:36 27/05/2024  |  ՔաղաքականՔաղաքացիները հավաքվում են, որ սրբազանի առաջնորդությամբ ավտոերթով շարժվեն Սարդարապատ. ուղիղ
19:59 25/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում նախկին քահանային դատապարտել են տղաների նկատմամբ բռնության հարյուրավոր դեպքերի համար
00:14 16/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան Նոր Կալեդոնիա զորքեր է մտցրել ջարդերի պատճառով
12:07 15/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ու Ֆրանսիան ընդլայնում են համագործակցությունը քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում
12:22 13/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիան կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել սահմանի սահմանազատումը համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա
23:09 07/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՓարիզում արցունքաբեր գազ են կիրառել պրոպաղեստինյան ակցիան ցրելու համար
22:22 06/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՍի Ցզինպինը Ֆրանսիային կոչ է արել օգնել դիմակայել նոր սառը պատերազմին
14:32 04/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՓարիզում էկոնոմիկայի նախարարը վրաերթի է ենթարկել հեծանվորդի․ ԶԼՄ-ներ

"Благодаря победе над османами были спасены существование и политическая независимость Армении": посол Франции поздравил Армению с Днем Республики 05/28/2024   15:30  |  Лента новостей
Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи направил поздравительное послание по случаю Дня Республики.
"Сегодня, 28 мая, мы празднуем победу Сардарапата над османами (1918 г.), благодаря которой были спасены национальное существование и политическая независимость Армении, созданы условия для государственности, которая через два года погрузилась в советский мрак", - написал в своем микроблоге X посол Франции, опубликовав фото из мемориального комплекса "Сардарапат".