Ազատությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է արդարություն, անվտանգությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է խաղաղություն, բարեկեցությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է երջանկություն.Փաշինյան 05/28/2024 09:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առիթով.
«Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Այսօր նշում ենք Հանրապետության տոնը, որը մեր պետական տոնացույցի կարևորագույն օրերից է: Այն նախ խորհրդանշում է հայոց պետականության վերականգնումը, որ շուրջ 400 տարվա ընդմիջումից հետո, 1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրմամբ:
Այս օրը խորհրդանշում է նաև ժողովրդական իշխանության հաստատումը Հայաստանում, որովհետև 1918 թվականի մայիսի 28-ին ունեցանք մի պետական կարգ, որտեղ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ձևավորվում է ժողովրդի ընտրությամբ, որտեղ ժողովուրդն է իշխանության աղբյուրը և կրողը, պետության հիմնադիրը և ինքնիշխանը: Սա է հանրապետության գաղափարաբանությունը, որ 1918 թվականին մեր իրականության մեջ հաստատվեց առաջին անգամ:
Ժողովրդի՝ որպես իշխանության բարձրագույն կրողի հաստատումը շրջադարձային կետ է մեր պատմության համար, և խորքային այս հայեցակարգը սեփական ձեռքերով սեփական ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունը կառուցելու հնարավորության մասին է: Հանրապետությունն այն մասին է, որ ժողովուրդը սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, ինքն իր ապրելու կանոնները սահմանելու և դա անելու ինքնիշխանությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու հայտ է ներկայացնում:
Սա չափազանց հավակնոտ և պատասխանատու առաքելություն է, որը հնարավոր չէ իրականացնել, եթե պետության հիմնադրմամբ նրա հարատևությունն ապահովելուն ուղղված մտածողության նոր բանաձևեր չեն ձևավորվում:
Առաջին Հանրապետությունը չունեցավ այսպիսի հայեցակարգային խնդիրներ լուծելու ո՛չ ժամանակ, ո՛չ հնարավորություն: Այսօր մենք ունենք այդ ժամանակը և հնարավորությունը: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը կանգուն մնաց հենց մտածողության նոր ձևերի ուրվագծման շնորհիվ, որոնք մեզ հնարավորություն տվեցին նորովի ընկալել իրականությունը և իրականության վրա ազդելու մեր հնարավորությունները:
Մտածողության այդ նոր ձևերն ու դիտանկյուններն ակնհայտ են դարձնում, որ անընդհատ փոփոխվող աշխարհում անընդհատ փոփոխվելու ու զարգանալու, մարտահրավերներին և նպատակներին հարմարեցված որոշումներ կայացնելու կարողությունն է պետության հարատևության ապահովման բանաձևը, կենսունակ լինելու գրավականը:
Մեր կառավարությունը հենց այս մեթոդով է առաջնորդում Հայաստանի Հանրապետությունը, այն ըմբռնմամբ, որ կենսունակ լինել նշանակում է ի վիճակի լինել պահպանել և զարգացնել պետականությունը, ինքնությունը, արժեքները, ի վիճակի լինել կառուցել ազատություն, անվտանգություն, բարեկեցություն:
Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը հենց սրա մասին է: Բայց նաև նրա մասին է, որ ազատությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է արդարություն, անվտանգությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է խաղաղություն, բարեկեցությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է երջանկություն, կենսունակությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է կենսախնդություն:
Զգուշավոր, դժվար, բայց ընթանում ենք հենց ա՛յս ճանապարհով: Շատերի կարծիքով դանդաղ ենք ընթանում: Իրականում և ողջամտորեն արագը դանդաղն է, բայց առանց ընդհատումների: Մենք ընթանում ենք առանց ընդհատումների և հորիզոնում տեսնում ենք բաղձալի նպատակը:

Премьер Армении назвал День Республики одним из важнейших наших государственных праздников 05/28/2024 12:38 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня республики. В послании, которое приводит пресс-служба правительства, говорится:
Сегодня мы отмечаем День республики, который является одним из важнейших наших государственных праздников. Во-первых, он символизирует восстановление армянской государственности, которая, прервавшись на 400 лет, была восстановлена 28 мая 1918 года после сражений при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе образованием первой Республики Армения.
Этот день также символизирует установление народной власти в Армении, поскольку 28 мая 1918 года у нас сложился государственный строй, где законодательная и исполнительная власть формируется по выбору народа, где народ является источником и носителем власти, основателем и сувереном государства. Такова идеология республики, которая впервые утвердилась в нашей действительности в 1918 году. Утверждение народа в качестве высшего носителя власти является переломным моментом нашей истории, и эта глубинная концепция касается возможности построения собственной свободы, безопасности, благополучия собственными руками. Республика — это заявка народа на право управлять своей судьбой, устанавливать свои правила жизни и передавать этот суверенитет из поколения в поколение.
Это чрезвычайно амбициозная и ответственная миссия, которую невозможно воплотить в жизнь, если не формируются новые концепции для обеспечения долговечности государства.
Первая Республика не имела ни времени, ни возможности для решения таких концептуальных задач. Сегодня у нас есть и время, и возможность. После 44-дневной войны 2020 года Республика Армения устояла благодаря формированию новых моделей мышления, которые позволили нам по-новому осознать реальность и наши возможности влиять на нее.
Эти новые формы мышления и новые ракурсы делают очевидным, что в постоянно меняющемся мире способность постоянно меняться и развиваться, принимать решения в соответствии с вызовами и целями, является формулой обеспечения долговечности государства, залогом его жизнеспособности.
Наше правительство руководит Республикой Армения именно таким методом, понимая, что быть жизнеспособным означает уметь сохранять и развивать государственность, идентичность, ценности, уметь строить свободу, безопасность, благополучие.
Стратегия Реальной Армении именно об этом. Но также и о том, что свободы недостаточно — нужна справедливость, безопасности недостаточно — нужен мир, благополучия недостаточно — нужно счастье, жизнеспособности недостаточно — нужна жизнерадостность.
Мы осторожно, с трудом, но идем именно по этому пути. По мнению многих, мы идем медленно. На самом деле, разумная скорость — это медленное движение без перебоев. Мы идем без перебоев и на горизонте видим заветную цель.