ՆԱՏՕ-ն ընկնում է ռազմական էքստազի մեջ. Պեսկով 05/27/2024   17:08  |  Միջազգային լրահոս
ՆԱՏՕ-ն սիրախաղ է անում ռազմական հռետորաբանության հետ, մեծացնում է էսկալացիայի աստիճանը և ընկնում ռազմական էքստազի մեջ, «Известия»-ին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«ՆԱՏՕ-ն մեծացնում է էսկալացիայի աստիճանը, ՆԱՏՕ-ն ֆլիրտ է անում ռազմական հռետորաբանության հետ՝ ընկնելով նման ռազմական էքստազի մեջ: Սա այն իրողությունն է, որի հետ մենք պետք է շարունակենք գործ ունենալ»,- ասել է Պեսկովը:
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ Ուկրաինան իրավունք ունի  նաև հարձակվել Ռուսաստանի տարածքում գտնվող ռազմական թիրախների վրա և հավելել, որ «որոշ դաշնակիցներ» վերացրել են հարվածների նկատմամբ համապատասխան սահմանափակումները։
«Ես կարծում եմ, որ եկել է ժամանակը վերացնել այլ սահմանափակումներ ևս»,- ասել էր Ստոլտենբերգը։
14:54 09/05/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանն ու Պուտինը պայմանավորվել են ռուս զինծառայողներին ու սահմանապահներին Հայաստանի որոշ շրջաններից դուրսբերման շուրջ. Պեսկով
14:12 08/05/2024  |  ՔաղաքականՊեսկովը մեկնաբանել է ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցության հնարավոր կասեցումը
15:05 03/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՊեսկովը խոստացել է կազմակերպել 9-ամյա Մաշայի ու Պուտինի հանդիպումը
14:49 02/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի կողմից Ուկրաինայի զինված ուժերի դեմ քիմիական զենք կիրառելու մեղադրանքները անհիմն են. Պեսկով
12:43 28/04/2024  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինական ճակատում խուճապն աճում է. Պեսկով
14:20 27/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան աջակցում է Բաքվի և Երևանի միջև շփումների շարունակմանը. Դմիտրի Պեսկով
11:46 23/04/2024  |  ՔաղաքականՊեսկովը Արցախի տարածքից ռուս խաղաղապահների դուրսբերումն անվանել է տարածաշրջանում առկա իրողություններին համապատասխան

НАТО впадает в «военный экстаз» - Песков 05/27/2024   17:20  |  Международные новости
Призыв генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга снять ограничения на удары Украины западным оружием по объектам в России является официальным заявлением, которое повышает градус эскалации. Об этом 27 мая заявил «Известиям» официальный представитель Кремля Дмитрий Песков.
«Это не может быть его личным мнением. Он официальное лицо, он является генеральным секретарем Североатлантического альянса, так это и воспринимаем. НАТО повышает градус эскалации, НАТО заигрывает с военной риторикой, впадает в «военный экстаз». Это та реальность, с которой нам нужно иметь дело и дальше», — сказал он.
Ранее Столтенберг заявил, что "Украина имеет право", в том числе атаковать "военные цели на территории России". Генсек НАТО также сказал, что "некоторые союзники" соответствующие ограничения по ударам сняли, "считаю, что пришло время снять и другие ограничения", передают российские СМИ.
Последующее заявление Столтенберга о намерении НАТО не вступать в прямое столкновение с Россией Песков назвал противоречием. Он подчеркнул, что в настоящее время альянс уже фактически находится в прямой конфронтации с РФ, передают "Известия".
16:34 29/04/2024  |  Международные новостиБлинкен заявил, что НАТО никогда ничего не замышляло против России
12:49 26/04/2024  |  Международные новостиШойгу заявил, что Россия никогда не угрожала НАТО
18:01 22/03/2024  |  Международные новостиВ НАТО заявили о готовности к конфликту с Россией
14:53 18/03/2024  |  Международные новостиВсе возможно в современном мире: Путин высказался о возможности конфликта РФ и НАТО