Հայտարարությունը Փաշինյանից,երկրների անունները՝ ԱԳՆ խոսնակից. Փաշինյանի խոսնակը հրաժարվում է մեկնաբանել 05/24/2024   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանն հրաժարվում է մեկնականություն կամ պարզաբանում տալ, թե Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ-ի անդամ որ 2 երկրներին է նկատի ունեցել՝ հայտարարելով, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում «իմիտացիա են արել, թե աջակցում են հայկական կողմին, մինչդեռ իրականում աջակցել են Ադրբեջանին՝ նախապատրաստելու պատերազմ»։
Սկանդալային այս հայտարարությունը վարչապետը հնչեցրել է խորհրդարանի ամբիոնից՝ մայիսի 22-ին։
«Փաստինֆոյի» հարցին, թե որ երկրները նկատի ուներ վարչապետը՝ Բաղդասարյանը պատասխանեց, որ վարչապետի խոսքին ավելացնելու ոչինչ չունեն։
Մենք նաև խնդրել էինք անդրադառնալ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությանը, որով նա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին խորհուրդ է տվել նշել այն երկրները, որպեսզի իրենք գուշակությամբ չզբաղվեն։ Բաղդասարյանը սկայն նշեց, որ տիկին Զախարովային ինքը չի մեկնաբանում. «Տիկին Զախարովայի vis- a-vis-ն ԱԳՆ-ի իմ գործընկերն է։ Նկատի ունեմ՝ մեկնաբանության համար դիմեք ԱԳՆ խոսնակին։
Դիտարկմանը, թե հայտարարությունը ԱԳ նախարարը չի արել, այլ վարչապետը՝ Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Մարիա Զախարովարին ես չեմ մեկնաբանում՝ ԱԳՆ։ Վարչապետի խոսքին էլ ավելացնելու բան չունենք»։
08:16 23/05/2024  |  ՄամուլԱշխատատեղերն ու աշխատավարձերը չեն փոխվել. Փաշինյանը խաբել է. Մաս 212. «Ժողովուրդ»
07:36 23/05/2024  |  ՄամուլՓրփուրներից կախված Փաշինյանը թե՛ մասնատում է Հայաստանը, թե՛ ահռելի պետական պարտք է կուտակել, թե՛ հարստացրել թիմակիցներին. «Ժողովուրդ»
19:00 22/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ1976 թ․ քարտեզի օգտագործումն ընդամենը փաստացի կապիտուլյացիան որպես փոխզիջում ներկայացնելու միջոց է

Пресс-секретарь премьера Армении не стала пояснять слова Пашиняна о союзниках, имитировавших помощь Армении 05/24/2024 13:32 | Политика
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян отказалась комментировать и пояснять, какие конкретно две страны ОДКБ имел в виду Никол Пашинян, когда говорил о том, что они в ходе 44-дневной войны имитировали помощь армянской стороны, между тем в действительности оказывали Азербайджану содействие в подготовке к войне.
Такое резонансное заявление премьер сделал с трибуны парламента 22 мая. "В подготовке 44-дневной войны 2020 года участвовали не с нашей стороны наши союзники. Я знаю как минимум 2 страны-члена ОДКБ, которые участвовали в подготовке войны против нас. Эти страны, возможно, создавали имитацию помощи нам…", - сказал Пашинян в ходе правительственного часа в парламенте.
В ответ на вопрос "ФактИнфо", какие страны имел в виду Пашинян, Багдасарян заявила, что ей нечего добавить к словам премьера.
Агентство также попросило прокомментировать заявление официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, в котором она отметила, что "было бы логично озвучить эти страны, если речь идет о таких серьезных заявлениях".Захарова фразой из песни отреагировала на слова Пашиняна о союзниках, имитировавших помощь АрменииВ ответ Багдасарян порекомендовала обратиться в МИД, так как визави Захаровой - это пресс-секретарь внешнеполитического ведомства РА.
На ремарку о том, что заявление сделал премьер, а не глава МИД, Багдасарян ответила: Заявления Марии Захаровой комментирую не я, а МИД, а к словам премьера мне добавить нечего».