ՀՀ ԱԳ նախարարի հեռախոսազրույցը Էստոնիայի ԱԳ նախարարի հետ 05/24/2024   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ և ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել Հայաստանի և Էստոնիայի միջև ընդլայնվող քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ, ինչին նպաստում են երկկողմ բարձրաստիճան փոխայցելություններն ու տարբեր հարթակներում ակտիվ շփումները:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ համագործակցության շրջանակն իրապես էականորեն ընդլայնվում է՝ ընդգծելով ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների աջակցությամբ առկա գործիքակազմի միջոցով նոր ուղղություններով նոր հանգրվանների հասնելու կարևորությունը: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ բարձր է գնահատում Էստոնիայի ակտիվ ներգրավածությունն այս ուղղությամբ:
Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով հնչեցված՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի շարունակականության կարևորությունը, ինչպես դա ընդգծել են նաև միջազգային մի շարք գործընկերներ, այդ թվում՝ Էստոնիայի ԱԳՆ:
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը վկայակոչել է ՀՀ տեսլականի հիմքում դրված հիմնարար սկզբունքները և որոշակի ընթացակարգային պարզեցումներ իրականացնելու մասին հնչեցված պատրաստակամությունը:
Անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
12:30 20/05/2024  |  Սոցիալական ցանցերՍարսափելի լուրեր ենք իմանում. ՀՀ ԱԳ նախարարը ցավակցել է Իրանի ժողովրդին
17:13 18/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները
14:00 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Հունգարիայի միջև ստորագրվել է համաձայնագիր և համագործակցության ծրագիր
17:56 02/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրո Կուլեբայի հետ
18:32 27/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Կատար
11:15 18/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը հանդիպում է ունեցել է Սաուդյան Արաբիայի Էկոնոմիկայի և պլանավորման նախարար Ֆեյսալ բին Ֆադլ բին Մուհսին Ալ-Իբրահիմի հետ
00:09 07/04/2024  |  ՔաղաքականԱյս անկանոն կրակոցները ոչ մի կերպ չեն նպաստում խաղաղության գործընթացին. Միրզոյան
13:14 01/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀավատում ենք, որ հնարավոր է հասնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը․ Արարատ Միրզոյան

Главы МИД Армении и Эстонии переговорили по телефону 05/24/2024 19:59 | Политика
Mинистр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 24 мая провел телефонный разговор с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкной. Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
Стороны обсудили вопросы, связанные с повесткой двустороннего сотрудничества и партнерства между Арменией и ЕС, а также региональные развития.
Обе стороны выразили удовлетворение расширяющемуся политическому диалогу между Арменией и Эстонией, которому способствуют двусторонние визиты на высоком уровне и активные контакты на различных площадках.
Затрагивая шаги, предпринимаемые в направлении углубления партнерства между Арменией и ЕС, Арарат Мирзоян отметил, что сотрудничество действительно значительно расширяется, подчеркнув важность достижения новых вех в новых направлениях при поддержке всех государств-членов ЕС при использовании существующих инструментов. Министр Мирзоян добавил, что высоко оценивает активное участие Эстонии в этом направлении.
В контексте региональных развитий министр Мирзоян представил ход переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном. Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул важность продолжения процесса делимитации границы, на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, как было подтверждено на уровне лидеров двух стран, а также подчеркнуто рядом международных партнеров. включая МИД Эстонии.
В контексте разблокирования региональной инфраструктуры Арарат Мирзоян сослался на основополагающие принципы, лежащие в основе видения Республики Армения, и выразил готовность реализовать определенные процедурные упрощения.