Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահն Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպմանը կարևորել է ռազմագերիների անհապաղ վերադարձը 05/22/2024 17:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 22-ին ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպումը մեկնարկել է խորհրդարանների նախագահների առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Զրուցակիցները փաստել են Հայաստանի եւ Լյուքսեմբուրգի միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության մասին` ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությունը երկու երկրների հարաբերությունների դինամիկ զարգացման հարցում:
«Բարձր ենք գնահատում մայիսի 16-ին Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի կողմից միաձայն ընդունված բանաձեւը Հայաստանին աջակցելու, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման վերաբերյալ:
Կարեւորում ենք, որ բանաձեւում դատապարտվում է Ադրբեջանի չհիմնավորված ռազմական գործողության արդյունքում ավելի քան 100,000 հայերի բռնի տեղահանումը Լեռնային Ղարաբաղից եւ կոչ արվում անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին»,- նշել է ԱԺ նախագահը` հավելելով, որ այժմ ամբողջ միջազգային հանրության կոչերն ուղղված են պաշտոնական Բաքվին` իրագործելու բոլոր պայմանները Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձի համար իրենց դարավոր հայրենիք:
Կլոդ Վիզլերը նշել է, որ Լյուքսեմբուրգը պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման հարցում:
«Մենք խրախուսում ենք ինչպես մեր, այնպես էլ ԵՄ անդամ այլ պետությունների ներգրավվածությունը Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորմանը: Կարեւորում ենք եւ պահանջում ռազմագերիների անհապաղ վերադարձն իրենց հայրենիք»,- նշել է Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի ղեկավարը:
Քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները, ԵՄ-Հայաստան վիզաների ազատականացման գործընթացը, Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը եւ Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին եւ դրա կարեւորությանը` տարածաշրջանում անվտանգության հաստատման, ինչպես նաեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հաստատման եւ զարգացման հարցում:
Հանդիպման ավարտին Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:

Глава парламента Люксембурга на встрече со спикером НС Армении подчеркнул необходимость немедленного возвращения военнопленных на родину 05/22/2024   17:24  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 22 мая принял делегацию, возглавляемую председателем Палаты депутатов Великого Герцогства Люксембург Клодом Визлером. Подробности приводит пресс-служба парламента РА.
После личной беседы глав парламентов последовала расширенная встреча.
Собеседники констатировали   политический диалог на высоком уровне между Арменией и Люксембургом, подчеркнув важность парламентской дипломатии в динамичном развитии отношений между двумя странами.
"Мы высоко ценим единогласно принятую Палатой депутатов Люксембурга 16 мая резолюцию о содействии Армении, установлении мира и стабильности в регионе.
Подчеркиваем, что резолюция осуждает насильственную депортацию более 100 тысяч армян из Нагорного Карабаха вследствие неоправданной военной операции Азербайджана и призывает к немедленному освобождению армянских военнопленных", - отметил спикер НС, добавив, что ныне призывы всего международного сообщества обращены к официальному Баку – с целью реализации всех условий для безопасного и достойного возвращения армян НК на свою вековую родину.
Клод Визлер отметил, что Люксембург готов продолжать оказывать поддержку Армении в установлении мира и безопасности на Южном Кавказе.
“Мы поощряем вовлеченность как нашего, так и других государств-членов ЕС в урегулирование переговоров Армения-Азербайджан. Подчеркиваем и требуем немедленного возвращения военнопленных на родину", - заявил глава парламента Люксембурга.
Обсуждены возможности развития экономических отношений Армения-ЕС, процесс либерализации визового режима ЕС-РА, ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, а также широкий круг вопросов межпарламентского взаимодействия Армения-Люксембург.
Отмечен проект Правительства РА "Перекресток мира", его значение в обеспечении безопасности в регионе, а также в установлении и развитии торгово-экономических связей.
По итогам встречи Председатель Палаты депутатов Парламента Люксембурга внес запись в Книгу почетных гостей.
После встречи в расширенном составе А.Симонян и Клод Визлер провели совместную пресс-конференцию.
16:04 22/05/2024  |  Лента новостейПредседатель Палаты депутатов Люксембурга почтил память жертв Геноцида армян
17:15 15/02/2024  |  Лента новостейАрмения и Люксембург договорились о продолжении активного политического диалога
13:21 15/02/2024  |  Лента новостейГлава МИД Армении обсудил с коллегой из Люксембурга перспективы двустороннего сотрудничества и вопросы региональной безопасности
17:40 14/02/2024  |  Лента новостейГлава МИД Армении прибыл в Люксембург с рабочим визитом
17:45 27/02/2023  |  Лента новостейПремьер Армении заявил о важности развития отношений с Люксембургом