Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Վիգեն Սարգսյանից բռնագանձել ԱՄՆ-ում գտնվող բնակելի տարածքը, Երևանի կենտրոնում գտնվող անշարժ գույքը և դրամական միջոցներ 05/22/2024 13:02 | Քրեական խրոնիկոն
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի մայիսի 15-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանից և նրան փոխկապակցված անձից բռնագանձել՝
1 անշարժ գույք Երևանի կենտրոնում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ գույքի միջին շուկայական արժեքը՝ 181 մլն 125 հազար դրամ.
ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգում գտնվող բնակելի տարածքը, իսկ անհնարինության դեպքում՝ գույքի ձեռքբերման արժեքը՝ 2 մլն 50 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 940 մլն 909 հազար դրամ.
255 մլն 454 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
172 մլն 486 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել, քանի որ 2004-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի և/կամ հնարավոր չէ նույնականացնել՝ բռնագանձումը տարածելով նաև համատեղ կյանքի ընթացքում Լ.Գ.-ի անվամբ առևտրային բանկերում առկա դրամական միջոցների, գույքերի վրա:

Генпрокуратура Армении требует конфисковать у Вигена Саркисяна недвижимость в центре Еревана, жилую площадь в США и денежные средства 05/22/2024   13:40  |  Криминальная хроника
Антикоррупционный суд 15 мая 2024 года принял к производству очередной иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения. Об этом сообщили в Генпрокуратуре Армении.
Управление Генпрокуратуры РА по делам о конфискации имущества незаконного происхождения потребовало от суда конфисковать у бывшего министра обороны РА Вигена Саркисяна одну единицу недвижимости в центре Еревана, а в случае невозможности среднюю рыночную стоимость имущества (181 млн. 125 тыс. драмов).
Прокуратура также требует конфисковать у Саркисяна жилую площадь  в американском штате Массачусетс, а в случае невозможности - стоимость приобретенного имущества(940 млн. 909 тыс, драмов, что эквивалентно 2 млн. 50 тыс. долларов США), 255 млн. 454 тыс. драмов в качестве остатка незаконных денежных средств, 172 млн. 486 тыс. драмов, которые не обосновываются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и не могут быть конфискованы, поскольку в 2004-2022 гг. были переданы добросовестному приобретателю и/или не могут быть идентифицированы.
Конфискация также распространяется на имущество и денежные средства, находящиеся на счетах в коммерческих банках на имя Л.Г. в ходе совместного проживания.
14:28 26/10/2023  |  Криминальная хроникаВ Армении инициировали новое уголовное преследование в отношении Вигена Саркисяна
17:37 12/07/2023  |  Лента новостейЭкс-министра обороны Армении Вигена Саркисяна объявят в международный розыск