Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Օլիվյե Դեկոտինիին 05/21/2024 13:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվյե Դեկոտինիին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցությանը, այդ թվում՝ տնտեսության, ենթակառուցվածքների, պաշտպանության և հումանիտար բնագավառներում համատեղ ծրագրերին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Կողմերը կարևորել են երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը: Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է երկու երկրների միջև առանձնահատուկ հարաբերությունների փաստը՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմամբ ու ընդլայնմամբ:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տնտեսության ոլորտում համատեղ ծրագրերին: Քննարկվել են աշխարհահռչակ հայազգի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, ինչպես նաև 2027 թվականին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:

Глава аппарата премьер-министра Армении провел переговоры с послом Франции 05/21/2024 14:27 | Лента новостей
Руководитель аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян принял посла Франции в Армении Оливье Декотиньи.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов, касающихся многоотраслевого сотрудничества между Арменией и Францией, включая совместные проекты в области экономики, инфраструктуры, обороны и гуманитарной сфере.
Стороны подчеркнули необходимость организации двусторонних взаимных визитов на высшем уровне. Араик Арутюнян подчеркнул факт особых отношений между двумя странами, добавив, что правительство Армении заинтересовано в развитии и расширении сотрудничества в различных сферах.
Стороны коснулись совместных проектов Армении и Франции в сфере экономики. Обсуждались вопросы, связанные с мероприятиями, посвященными 100-летию всемирно известного шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура, а также подготовкой к Играм Франкофонии, которые пройдут в Ереване в 2027 году.