Ձեզ ո՞վ է իրավունք վերապահել քաղաքական որոշումներով ու առանց իրավական հիմքերի Կիրանցում իրականացնել գաղտնի «սահմանազատում». Արման Թաթոյան 05/20/2024   15:19  |  Սոցիալական ցանցեր
Ձեզ ո՞վ է իրավունք վերապահել քաղաքական որոշումներով ու առանց իրավական հիմքերի Կիրանցում իրականացնել գաղտնի «սահմանազատում», որ վերաբերում է մեր երկրի պետական սահմանի, մեզանից յուրաքանչյուրի անվտանգությանը:Այս մասին գրել է Արման Թաթոյանը.
«Կիրանցում ոստիկանները կամայական որոշումներով են սահմանափակել քաղաքացիների, գյուղերի բնակիչների ու մասնագիտական աշխատանք կատարող լրագրողների ազատ տեղաշարժը․ առանց իրավական կանոնների ստեղծված են ոստիկանական ինչ-որ անցակետեր, և մարդկանց տեղաշարժը թույլ են տալիս սեփական հայեցեղությամբ։
Առանց որևէ բացատրության ու հիմքերի է տեղի ունենում պետական սահմանի, այսպես կոչված, «սահմանազատումը», որի կանոնակարգի նախագիծ անգամ գոյություն չունի։
Պետական սահմանին և սահմանային անվտանգության հարցերը վերաբերում են մեզանից յուրաքանչյուրին և առաջնահերթ՝ սահմանային բնակիչներին, նրանց կենսական իրավունքներին. ցանկացած սահմանափակում պահանջում է հանրային հաշվետվություն ու իրավական պատշաճ հիմնավորում:
Մինչդեռ, լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը, մարդկանց ազատ տեղաշարժը խոչընդոտելով՝ թաքուն ու անհաշվետու իրագործվում են անօրինական որոշումներ»։
14:43 20/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին շինարարական տեխնիկա է աշխատում. Միջպետական ճանապարհի մաս կազմող կամուրջը հանձնվում է. փորձում են արագ տեմպերով նորը կառուցել
14:01 20/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանների կողմից Կիրանցի շրջափակման հետևանքով գյուղում սննդի խնդիր է առաջացել
13:34 20/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿիրանցում բերետավորները շղթա կազմեցին
13:14 20/05/2024  |  ՔաղաքականԿիրանցը կրկին շրջափակված է ոստիկանական ուժերով. շարժման առաջնորդին թույլ չեն տալիս մուտք գործել գյուղ. ուղիղ
10:36 20/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանական ուժերով ամբողջությամբ շրջափակված է Տավուշի մարզի Կիրաց գյուղը
17:35 19/05/2024  |  ՔաղաքականԿիրանցիները, ի նշան բողոքի, ոտքով շարժվում են ոստիկանական շրջափակման մեջ հայտնված պատգամավորների մոտ
16:07 19/05/2024  |  ՔաղաքականՓորձում են հոգեբանական ճնշում գործադրել Կիրանցի բնակիչների նկատմամբ. Խամոյան
15:51 19/05/2024  |  Քաղաքական«Բա մնայիք Արցախում, ինչի դուրս եկաք».ոստիկանության պաշտոնյայի վարքագիծը

Кто дал вам право без юридических оснований тайком проводить в Киранце "делимитацию"? - Татоян 05/20/2024   15:55  |  Social Media
"Кто дал вам право политическими решениями и без юридических оснований проводить в Киранце тайную «делимитацию», которая касается государственной границы нашей страны, безопасности каждого из нас?", - пишет глава "Центра права и справедливости "Татоян"",  бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
"В Киранце полиция своими произвольными решениями ограничила свободное передвижение граждан, жителей сел и журналистов, осуществляющих свою профессиональную деятельность. Устанавливаются какие-то контрольно-пропускные пункты без юридических норм, а людям разрешают передвигаться по своему усмотрению", - отметил он.
По его словам, без каких-либо объяснений и оснований проводится так называемая "делимитация" государственной границы, проект регламента которой даже не существует.
Татоян указал, что вопросы государственной границы и пограничной безопасности касаются каждого из нас, и в первую очередь жителей приграничных районов, их жизненно важных прав; любое ограничение требует публичной подотчетности и надлежащего юридического обоснования.
"Между тем путем воспрепятствования профессиональной деятельности журналистов и свободному передвижению людей тайком и безотчетно реализуются незаконные решения", - написал правозащитник.