Բագրատ սրբազանը համախոհների հետ մեկնում է Կիրանց 05/20/2024 10:38 | ԼՐԱՀՈՍ
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդող Բագրատ արքեպխիսկոպոս Գալստնյանն այսօր վաղ առավոտյան ուղևորվում է դեպի Կիրանց։
Նշենք, որ Կիրանցում այս պահին մեծաթիվ ոստիկանական ուժեր են կուտակված, նրանք Կիրանց թույլ են տալիս մուտք գործել միայն տեղի բնակիչներին։ Նախօրեին Կիրանց մեկնած մի խումբ պատգամավորներ զարտուղի ճանախարհով էին կարողացել մտնել Կիրանց։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 15-ին Կիրանցում սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ ԱԳՆ հաղորդագրությունից ու կառավարության պարզաբանումից հետո կիրանցիները կրկին ճանապարհ էին փակել, հանդիպել Տավուշի մարզպետի հետ՝ հայտնելով իրենց դժգոհությունը, քանի որ գյուղը կիսվում է, ադրբեջանական կողմին են մնում նաև մի քանի կիրանցիների տներ։ Այս պահին էլ Կիրանցում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։

Архиепископ Баграт Галстанян со сторонниками отправляется в Киранц 05/20/2024 10:53 | Лента новостей
Лидер движения "Тавуш во имя Родины" архиепископ Баграт Галстанян сегодня отправляется в село Киранц.
Отметим, что в эти минуты в Киранц стянуты многочисленные силы полиции, они пропускают в поселок только местных жителей. Отправившаяся туда накануне группа депутатов сумела попасть в Киранц окольным путем.
Напомним, 15 мая после заявления МИД о процессе делимитации в Киранце и пояснения правительства местные жители перекрыли дорогу, провели встречу с губернатором Тавушской области, выразив свое недовольство процессом, в результате которого Азербайджану отойдут несколько домов киранцев. Обстановка в Киранце продолжает оставаться напряженной.