Ադրբեջանական ուժերը պետք է հեռանան 31 գյուղերի հողատարածքներից, հակառակ դեպքում չպետք է խաղաղության պայմանագիր կնքենք. Գալչյան 05/16/2024 22:02 | ԼՐԱՀՈՍ
1970- 1990-ական թվականներին խորհրդային միության քարտեզներում շատ չնչին փոփոխություններ են տեղի ունեցել, 1975 թ-ի քարտեզները Խորհրդային Միության գլխավոր շտաբի քարտեզներն են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց քարտեզագիր Ռուբեն Գալչյանը՝ անդրադառնալոց նախօրեին հայ-ադրբեջանական սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանժնաժողովների ստորագրած արձանագրությանը, որտեղ որպես հիմք է ընդունվել 1976թ. քարտեզը։
Նա ընդգծեց, որ իրականում այն, ինչ խորհրդային քարտեզներով Հայաստանինն էր, մնում է Հայստանին, բայց դա չի նշանակում, որ ամեն բան նպաստավոր է եղել անգամ 1970-80-ական թթ-ին։ «Այդ տարիներին Կիրանցի կամուրջը, կամրջի շուրջ մի քանի քառակուսի մետր տրվել է Ադրբեջանին։ Բայց այսօր ոչ մի խոսք չկա այդ մասին։ Միայն խոսվում է այն մասին, որ մի քանի կետեր կան, որոնց վրա համակարգչային ծրագրերի օգությամբ սահման է գծվել։ Չի նշվում կամուրջը մե՞զ է վերադարձվում, թե՞ մենք պետք է մոռանանք դրա մասին ու այլ կամուրջ կառուցենք դրա փոխարեն։
Նաև չի խոսվում այն մասին, որ Կիրանցից դեպի, Բաղանիս- Այրում գնացող ճանապարհը, որ Ոսկեպարի կողքով է անցնում՝ 4 տեղում մտնում է Ադրբեջանի տարածք։ Պարզաբանված չի, թե արդյոք այդ տարածքները մեզ են մնում, թե դրանք պետք է տանք Ադրբեջանին և այլընտրանքային ճանապարհ կառուցենք»,- նշել է Գալչյանը։
Դիտարկմանը, թե վարչապետի աշխատակազմի պարզաբանման մեջ նվում է, որ Բերքաբերի հատվածում խնդրահարույց հարցեր չկան եւ սահմանազատումն ավարտված է, բայց ինչպես հայտնի է, Բերքաբեր 8 քկմ հայկական տարածք զավթված է ադրբեջանական ուժերի կողմից և այդ տարածքի վերադարձի մասին ևս խոսք չկա՝ Գալչյանը պատասխանեց, որ Բերքաբերում բարձրունք կա, որը Ադրբեջանը գրավել էր, ըստ սովետական սահմանի՝ այդ տարածքները Ադրբեջանը պետք է վերադարձներ Հայսատանին։ «Բայց դրա մասին ևս ոչ մի խոսք չկա, վերադարձնե՞լու են թե՞ ոչ։ Եթե վերադարձվի՝ Բերքաբերն ավելի ապահով կլինի և ադրբեջանական շրջապատումից դուրս կգա»։
Նրա խոսքերով՝ եթե սահմանազատում է իրականացվում ու մենք վերադարձնում ենք մեր գրաված տարածքները, ապա բնական է, որ Ադրբեջանն էլ իր գրաված տարածքները պետք է վերադարձնի, խոսքն այս դեպքում 8 քկմ-ի մասին է։
Քարտեզագիրը նաև ընդգծեց, որ եթե 1975 թ-ի քարտեզով առաջնորդվեն Սյունիքում, Վայոց Ձորում, Գեղարքունիքում սահմանազատելու դեպքում սկսած Շորժայից, մինչև Ջերմուկ, Սև լիճ, Վերին Հանդ և այլ տարածքներում 207 քառակուսի կիլոմետր օկուպացված է եւ պետք է վերադարձվի։ «Բայց կվերադարձվի՞, թե՞ ոչ։ Դրա մասին ոչ մի խոսք չկա։ Համաձայնագրի մեջ նշվում է միայն Ալմա-Աթայի 1992 թ-ի քարտեզը այդ շրջանի մասին, բայց այդ քարտեզը պետք է տարածվի ամբողջովին Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի վրա, և 207 քառակուսի կիլոմետրը պետք է վերադառնա մեզ, խոսքը նաև 31 գյուղի հողատարածքների մասին է, ադրբեջանական ուժերը պետք է հեռանան նաև այդ 31 գյուղերի հողատարածքներից, որոնք իրենց հսկողության տակ են պահում, հակառակ դեպքում մենք չպետք է խաղաղության պայմանագիր կնքենք։ Ստացվում է, որ իրենք պահում են իրենց գրաված տարածքները, իսկ մենք վրադարձնում ենք, բայց եթե չեմ սխալվում, ադրբեջանական կողմը հայտարարում է, որ այդ քարտեզները համապարփակ են ընդունել, որ բոլոր տեղերում դրանք պետք է աչքի առաջ ունենալ։
Կարծում եմ, եթե այս խնդիրները լուծեն, ապա մեր բոլոր խնդիրները կարող ենք լուծված համարել»,- արձանագրել է քարտեզագիրը։
Դիտարկմանը, թե խորհրդային այդ տարիների քարտեզներով սահմանը բավական մոտ է լինում բնակավայերին ու բնակիչները դժգոհութուններ ունեն՝ Գալչյանն ասաց, որ խորհրդային տարիներին էլ Կիրանցը և Խեյրեմլին իրար կողք-կողքի էին՝ 200 մետր հեռավորության վրա։ «Այն ժամանակ ապրում էին մարդիկ ու չէին դժգոհում, բայց այսօր, իհարկե, երկարատև թշնամանքից հետո հասկանալի է, որ դժվար է կողք-կողքի ապրել։ Ես գյուղացու վիճակի մեջ մտնում եմ, ես էլ չէի ուզի, որ հարևանս ադրբեջանցի լիներ, բայց կարծում եմ, որ ադրբեջանցին էլ չի ուզի գա այդտեղ ապրելու։
Ամեն դեպքում, եթե որևէ փաստաթուղթ է ստորագրվում, ապա այդ փաստաթուղթը, պետք է համապարփակ լինի, ներառի մեր ամբողջ արևելյան սահմանը՝ Տավուշից մինչև Իրանի սահման, ոչ թե միայն Տավուշի հատվածը՝ Խորհրդային քարտեզով, իսկ մնացածը՝ ըստ իրենց ցանկության։
Բայց հարցն այն է՝ ադրբեջանը կվերադարձնի՞ այդ տարածքները, թե՞ ոչ։ Սա արդեն հարց է։ Ադրբեջանական կողմն հայտարարում է, որ այդ տարածքները պահելու է և չի վերադարձնելու։ Սա արդեն այլ խնդիր է, սա նշանակում է, որ պետք է ուժեղ լինել ու պարտադրել Ադրբեջանին իր խոստումը կատարել»,- եզրափակել է Գալչյանը։

Азербайджан должен вывести свои силы с земельных участков 31 села, в противном случае Армения не должна заключать мирный договор - Галчян 05/17/2024   10:12  |  Лента новостей
Карты Советского Союза 1970-1990 гг. претерпели очень незначительные изменения, а карты 1975 года - это карты Генерального штаба Советского Союза. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил картограф Рубен Галчян, коснувшись протокола, подписанного 15 мая комиссией по вопросам делимитации границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном, где за основу была взята карта 1976 года.
Он подчеркнул, что в действительности то, что по советским картам принадлежало Армении, остается за Арменией, но это не означает, что все было благоприятно даже в 1970-80 гг. "В те годы мост Киранца, несколько квадратных метров вокруг моста были переданы Азербайджану. Но сегодня об этом нет и речи. Упоминаются лишь о наличии нескольких точек, по которым с помощью компьютерных программ проведена граница. Нет упоминаний о том, возвращается ли нам мост или нам следует забыть о нем и построить вместо него другой", - указал он.
В ответ на ремарку о том, что в пояснении аппарата премьер-министра указывается на отсутствие проблемных вопросов на участке Беркабера и завершении делимитации, но, как известно, 8 кв.м армянской территории в Беркабере оккупировано азербайджанскими силами, о возвращении которой тоже нет речи, Галчян заявил, что в Беркабере есть высота, которую Азербайджан захватил. Как указал он, согласно советской границе, эти территории Азербайджан должен вернуть Армении. "Но нет ни слова о том, вернут ли их или нет. Если вернут, Беркабер окажется в большей безопасности и выйдет из  азербайджанского окружения", - отметил специалист.
По его словам, если при проведении делимитации мы возвращаем территории, то естественно, Азербайджан должен вернуть и оккупированные им территории, в данном случае речь идет примерно о 8 кв.м.
Картограф также подчеркнул, что если следовать карте 1975 года, то при проведении делимитации в Сюнике, Вайоц Дзоре, Гегаркунике, от Шоржи до Джермука, озера Сев, Верин Ханда и на других территориях, то 207 квадратных километров, которые оккупированы,  должны быть возвращены. "Но нет ни слова о том, вернут или нет", - сказал он.
Картограф также заявил, что азербайджанские силы должны также покинуть земельные участки 31 села, которые удерживают под своим контролем, в противном случае Армения не должна заключать мирный договор.
"Получается, они удерживают оккупированные ими территории, а мы возвращаем, но, если я не ошибаюсь, азербайджанская сторона заявляет, что эти карты приняты всесторонне, что их следует иметь в виду. Полагаю, что если эти проблемы удастся решить, то все наши проблемы можно считать решенными", - отметил картограф.
По словам специалиста, документ в случае его подписания должен быть всеобъемлющим и охватывать всю нашу восточную границу: от Тавуша до границы Ирана, а не только участок в Тавуше в соответствии с советской картой, а остальное – по их желанию.
"Но вопрос в том, вернет ли Азербайджан эти территории или нет. Весь вопрос в этом. Азербайджанская сторона заявляет, что будет удерживать эти территории и не вернет их. Это уже другая проблема. Это означает, что нам следует наращивать мощь и заставить Азербайджан выполнить свое обещание", - резюмировал Галчян