Հայկական կողմը չի խնդրել ՌԴ սահմանապահները մնան հայ-իրանական և հայ-թուրքական սահմանին․ Արմեն Գրիգորյան 05/16/2024   23:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանը գծելու շրջանում, բնականաբար, մենք ՀՀ-ի համար հավելյալ անվտանգության երաշխիքներ ենք ստեղծում։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցի ժամանակ ասաց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ըստ էության, հերքեց ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությունն այն մասին, որ հայկական կողմը խնդրել է ռուսական կողմին, որ հայ-իրանական եւ հայ-թուրքական սահմանին ՌԴ սահմանապահները շարունակեն իրականացնել ծառայություն:
«Մենք ՌԴ-ին առաջարկել ենք, որ օդանավակայանում, Սիսիանում եւ Գորիսում գտնվող ռուսական բազաները եւ սահմանային 17 կետերը դուրս գան, իրենք ընդնունել են եւ հարցրել են` արդյոք Հայաստան-Իրան եւ եւ Հայաստան-Թուրքիա սահմաններից էլ ենք ուզում, որ դուրս գան: Մենք ասել ենք, որ դա պայմանագրային է եւ մենք դա չենք քննարկում: Մենք որեւէ նման խնդրանք չենք ունեցել, պատմում եմ այն, ինչ տեղի է ունեցել, թողնելով մնացածը հանրության դատին»,-ասաց նա:
11:22 16/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանն ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխին
15:06 27/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊեսկովը հրաժարվել է մեկնաբանել Տավուշյան շարժումը
19:44 22/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաքուն ու Երևանը աշխատանքներ են տանում խաղաղության պայմանագրի շուրջ. Պեսկով
20:13 18/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը ԵԱՀԿ ՄԽ Ֆրանսիայի համանախագահին է ներկայացրել ՀՀ- Ադրբեջան բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները
14:18 12/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը Վիլնյուսում հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լադսբերգիսի հետ
20:28 11/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԽ քարտուղարը Լիտվայի նախագահի ավագ խորհրդականի հետ քննարկել է Հարավային Կովկասի անվտանգային իրավիճակը
18:32 10/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Ֆինլանդիայի նախագահի գրասենյակի Խաղաղության միջնորդության տնօրեն Վիլ Բրումերի հետ
15:43 10/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը Ֆինլանդիայում աշխատանքային նախաճաշի ժամանակ կարևորել են ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի դերը երկրների միջև խաղաղության հաստատման գործընթացում
16:29 09/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը Ֆինլանդիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենին
16:49 08/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԽ քարտուղարը Շվեդիայի վարչապետի գրասենյակի ԵՄ հարցերով նախարարի պետական քարտուղար Քրիստիան Դանիելսոնի հետ

Ереван не просил Москву оставить российских пограничников на армяно-иранской и армяно-турецкой границе - Григорян 05/17/2024   10:42  |  Лента новостей
При проведении делимитации границы, естественно, мы создаем дополнительные гарантии безопасности для Республики Армении, заявил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян в интервью с Петросом Казаряном на Общественном телевидении Армении.
Секретарь Совбеза Армении, по сути, опроверг слова пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова о том, что "по просьбе армянской стороны, пограничники РФ останутся на армяно-иранской и армяно-турецкой границе".
"Мы предложили РФ, чтобы в аэропорту "Звартноц" службу несли только армянские пограничники. В то же время мы начали переговоры с Россией, чтобы они вышли из тех 17 точек на армяно-азербайджанкой границе, где они присутствуют. Они согласились. При этом они спросили, хотим ли мы, чтобы они вышли с армяно-иранской и армяно-турецкой границ. Мы ответили, что мы просим выйти по этим трем направлениям(это устные договоренности) , то есть аэропорт "Звартноц", базы в Сисиане и Горисе, 17 пограничных пунктов. Что касается границ Армения-Иран и Армения-Турция – это договорные вопросы, которые на данный момент мы с вами не обсуждаем", - сказал Григорян в эфире Общественного телевидения Армении.
В ответ на ремарку ведущего о том, что не стыкуется, поскольку Песков говорит, что армянская сторона просила их там остаться.
"Естественно, мы ничего такого не просили. Я рассказал то, что было, оставив выводы на суд общественности", - сказал в ответ Григорян.