Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային այցը Ստրասբուրգում 05/16/2024   13:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի ներկայությամբ նախարար Միրզոյանը ստորագրել է «Կենսաբանության և բժշկության նվաճումների կիրառման առնչությամբ մարդու իրավունքների և արժանապատվության պաշտպանության մասին» կոնվենցիան (Օվիեդոյի կոնվենցիա):
ԵԽ-ին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանը ստորագրել և վավերացրել է ԵԽ 70 կոնվենցիա և միացել ԵԽ 12 մասնակի համաձայնագրի:
Կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության Օվիեդոյի կոնվենցիան միջազգային միակ իրավական գործիքն է, որը սահմանում է բժշկության և կենսաբանական բժշկության ոլորտներում մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքները: Հայաստանը 37-րդ երկիրն է, որ միանում է կոնվենցիային:
16:19 15/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Ստրասբուրգում (Ֆրանսիա)
13:59 13/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ-ն կաջակցի Հայաստանին և Ադրբեջանին համապարփակ խաղաղության հասնելու հարցում․ Իեն Բորջ

Стартовал рабочий визит главы МИД Армении в Страсбург 05/16/2024 13:36 | Лента новостей
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в присутствии генерального секретаря Европы Марии Пейчинович-Бурич Мирзоян подписал Конвенцию «О защите прав и достоинства человека в связи с применением достижений биологии и медицины» (Конвенция Овьедо), став 37-й страной, присоединившейся к Конвенции.
С момента вступления в Совет Европы Армения подписала и ратифицировала 70 конвенций Совета Европы и присоединилась к 12 частичным соглашениям Совета Европы.
Конвенция Овьедо о защите прав человека и биомедицины — единственный международно-правовой документ, определяющий принципы защиты прав человека в области медицины и биологической медицины.