Հաստատվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև 2024-2025 թթ. համագործակցության պլանը 05/14/2024 20:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 14-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև առաջին պաշտպանական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Հնդկաստանի ՊՆ միջազգային համագործակցության հարցերով միացյալ քարտուղար Շրի Վիշվեշ Նեգիի նախագահությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Խորհրդակցություններին մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան ու ռազմական կցորդ, բրիգադի գեներալ Նավին Նիջհավանը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները՝ ներառյալ ռազմատեխնիկական, անձնակազմի ռազմական կրթության ու մարտավարական պատրաստության, փորձի փոխանակման և այլ բնագավառներում:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումները։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է խորհրդակցությունների արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, որով նախատեսվել է երկկողմ պաշտպանական համագործակցության հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբի ստեղծումն ու հաստատվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև 2024-2025 թթ. համագործակցության պլանը։

Армения и Индия обсудили сотрудничество в сфере обороны 05/15/2024 09:30 | Лента новостей
Первые оборонные консультации между министерствами обороны Армении и Индии состоялись 14 мая в административном комплексе МО РА. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Консультации прошли под председательством начальника управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны РА Левона Айвазяна и Объединенного секретаря министерства обороны Индии по вопросам международного сотрудничества Вишвеша Неги.
В консультациях также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Армении Нилакши Саха Сингха и военный атташе, бригадный генерал Навин Ниджаван.
В ходе консультаций были обсуждены ход и перспективы развития армяно-индийского сотрудничества в сфере обороны, в том числе в сферах военно-технического сотрудничества, военного образования, тактической подготовки личного состава, обмена опытом и в других сферах.
Были также обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности.
Левон Айвазян представил реформы, проводимые в Вооруженных силах РА.
По итогам консультаций был подписан Протокол о результатах консультаций, которым утвержден План сотрудничества между министерствами обороны Армении и Индии на 2024-2025 гг., предусмотрено создание совместной рабочей группы по вопросам двустороннего оборонного сотрудничества.