Սահմանին հանդիպել են Մհեր Գրիգորյանն ու Շահին Մուստաֆաևը. ստորագրվել է արձանագրություն 05/15/2024   23:48  |  Քաղաքական
2024թ. մայիսի 15-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի իններորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Հանձնաժողովները, 2024թ. ապրիլի 19-ի 8-րդ հանդիպման արձանագրության համաձայն, քննարկել են կատարված աշխատանքները և, հաշվի առնելով տեղանքում գեոդեզիական չափումների արդյունքում հստակեցված կոորդինատները, ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 1976թ. տեղագրական քարտեզի համաձայն, որը հերթապահության ընթացակարգ է անցել 1979թ., համաձայնեցրել են անմիջականորեն Բաղանիս (ՀՀ) – Բաղանիս Այրում (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) – Աշաղը Ասկիպարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) – Խեյրումլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) – Կըզըլ Հաջիլի (ԱՀ) բնակավայրերի միջև սահմանագծի հատվածների համատեղ կազմված Արձանագրություն-նկարագրությունը՝ Խորհրդային Միության փլուզման պահի դրությամբ գոյություն ունեցող իրավաբանորեն հիմնավորված միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով:
Հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է Արձանագրություն:
18:40 29/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպումը կկայանա. Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակ
11:24 30/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպումը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին
17:09 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի է ունեցել սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովի 4-րդ հանդիպումը

Вице-премьеры Армении и Азербайджана провели встречу на границе, подписан протокол 05/16/2024 09:08 | Политика
15 мая 2024 года на границе между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой под председательством вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя премьера Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева состоялась девятая встреча Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи Комиссии в соответствии с принятым ими Протоколом 8-й встречи от 19 апреля 2024 года обсудили проделанную работу и согласовали совместно составленный с учетом уточнения координат на основании геодезических измерений на местности в соответствии с топографической картой Генштаба ВС СССР 1976 года, прошедшей процедуру дежурства в 1979 году, Протокол-описание отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис (РА) - Баганис Айрым (АР), Воскепар (РА) - Ашагы Аскипара (АР), Киранц (РА) - Хейримли (АР) и Беркабер (РА) - Кызыл Гаджилы (АР) с целью их приведения в соответствие с юридически обоснованной межреспубликанской границей, существовавшей в рамках Советского Союза на момент его распада.
По итогам встречи был подписан Протокол. Дата и место проведения следующей встречи будут согласованы в рабочем порядке.