Գիշերը ձերբակալություններ են եղել 05/15/2024 10:10 | Քրեական խրոնիկոն
Մայիսի 14-ի լույս 15-ի գիշերն իշխող վարչախումբն իրականացրել է բացարձակ անհիմն մի շարք ձերբակալություններ։ 72 ժամով ձերբակալվել է «Տավուշը Հանուն Հայրենիքի» շարժամ ակտիվ աջակից հանդիսացող առնվազն 5 քաղաքացի, այդ թվում՝ «Ազատազէն» կազմակերպության խորհրդի անդամ Իշխան Գևորգյանը։ Անազատության մեջ պահվող քաղաքացիներին այցելել ու նրանց պաշտպանությունը ստանձնել է իրավապաշտպան Վարազդատ Հարությունյանը։
Քաղաքացիները բերման են ենթարկվել ապօրինի զենք կրելու հիմնազուրկ կասկածով, որը բնականաբար հերքվել է անձնական խուզարկությամբ։Այնուհանդերձ, քաղաքացիները ոչ թե ազատ են արձակվել, այլ ձերբակալվել են։
Հայտարարում ենք, որ նշված վարութային ակտերը ստորագրողների արարքում առկա է ապօրինի ձերբակալման ակնհայտ հանցակազմ, սակայն կառավարող ուժի քաղաքական իշխանության պայմաններում առկա չէ արարքի արդյունավետ քննության որևէ հեռանկար։

В Армении ночью прошли задержания сторонников протестного движения 05/15/2024   10:44  |  Криминальная хроника
Правящий режим произвел ряд абсолютно необоснованных задержаний в ночь на 15 мая. На 72 часа были задержаны по меньшей мере  пятеро  активных сторонников движения "Тавуш во имя Родины", в том числе  член совета организации "Азатазен" Ишхан Геворкян. Об этом говорится в заявлении инициативы "Пять правозащитников".
Задержанных граждан посетил и их защиту взял на себя правозащитник Вараздат Арутюнян.
Граждане были подвергнуты приводу по безосновательному подозрению в незаконном ношении оружия, которое не подтвердилось при обыске.  Несмотря на это,  граждан не только не отпустили, а задержали.
"Заявляем о наличии в деянии подписавших упомянутые процессуальные акты явных признаков состава преступления - незаконного задержания, однако в условиях политической власти правящей силы нет какой-либо перспективы эффективного расследования деяния", - говорится в заявлении инициативы "Пять правозащитников".