Ոստիկանական ավտոմեքենան «Մեդիահաբի» լրագրողի ուղղությամբ վարելու դեպքով ՄԻՊ-ը պարզաբանումներ կպահանջի իրավասու մարմնից 05/14/2024 12:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանական ավտոմեքենան լրագրողի ուղղությամբ վարելու դեպքը ՄԻՊ ուշադրության կենտրոնում է։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի խորհրդական Արթուր Ասլանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ կապ է հաստատվել Mediahub.am լրատվական կայքի լրագրող Նարե Գևորգյանի հետ՝ իր մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ: «Պարզաբանումներ կպահանջվեն իրավասու մարմնից: Հարցը գտնվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում»,- նշեց Ասլանյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր վաղ առավոտից խաղաղ անհնազանդության ակցիաներ են իրականացվում։ Երևանում փակվել են մի շարք կենտրոնական փողոցներ։ Ոստիկանության ծառայողները ժամը 10,00-ի դրությամբ բերման են ենթարկել 38 անձի՝ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի հիմքով՝ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելու համար։ Անհնազանդության ակցիաների լուսաբանման ժամանակ այսօր ևս միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողի առնչությամբ։ Մասնավորապես, ոստիկանական ավտոմեքենան վարել են «Մեդիահաբ»-ի լրագրող Նարե Գևորգյանի ուղղությամբ։
Նշենք նաև, որ ոստիկանության գործողությունների հետևանքով երեկ տուժել են նաև լրագրողների Մերի Մանուկյանը, Հասմիկ Առաքելյանը, օպերատոր Մհեր Դավթյանը։ Այս դրվագով ՆԳՆ-ում ծառայողական քննություն է իրականացվում։ Առ այս պահը, սակայն, առկա չէ որևէ քրեական վարույթ՝ այս դեպքերով լրագրողների մասնագիտական գործունեությանն առերևույթ խոչընդոտելու դեպքով։

Омбудсмен потребует объяснений за инцидент с наездом полицейской машины на журналистку в Ереване 05/14/2024   12:19  |  Лента новостей
Инцидент с наездом полицейской машины на журналиста в Ереване находятся в центре внимания Защитника прав человека(омбудсмен). Советник омбудсмена Армении Артур Асланян в беседе с "ФактИнфо" отметил, что по инициативе Защитника прав человека они связались с корреспондентом сайта Mediahub.am Наре Геворкян в связи с инцидентом с ее участием.
"От компетентного органа потребуют объяснений. Вопрос находится в центре внимания Защитника прав человека", - отметил Асланян.
Напомним, сегодня с раннего утра возобновились акции неповиновения. В Ереване были перекрыты ряд центральных улиц. По состоянию на 10:00 сотрудники полиции подвергли приводу в отделения 38 участников акций за невыполнение законного требования полицейского. В ходе освещения акций неповиновения сегодня произошел еще один инцидент с журналистом. В частности, полицейская машина наехала на корреспондента медиаресурса Mediahub Наре Геворкян.
Отметим, что из-за действий полицейских накануне пострадали также журналисты Мэри Манукян, Асмик Аракелян и ператор Мгер Давтян. По данному эпизоду МВД проводит служебное расследование. Однако до сих пор не инициировано ни одного уголовного производства по этим инцидентам.