Կիրանց գյուղի բնակիչները անհանգիստ սպասում են, որ չափագրողներ գյուղ կգան.Կիրանցի բնակչուհի 05/14/2024 20:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախանշված վերջնաժամկետին մնացել է մեկ օր. Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի բնակիչներն անհանգստությամբ սպասում են մայիսի 15-ին։
«Նախօրոք մեզ ասվել էր, որ վերջնաժամկետը մայիսի 15-ն է»,- «Փաստինֆո»- ի հետ զրույցում ասաց Կիրանցի բնակչուհի Գոհարը՝ նշելով, որ նախնական հանդիպումներում ասվել էր, որ մինչ մայիսի 15-ը պետք է ավարտեն ականզերծման աշխատանքներն ու սյուների տեղադրումը
«Եկան հասան այն հատվածին, որտեղ դեռևս վիճահարույց ու նյարդայնացնող հարցեր կան ու կանգ առան, բայց սպասում ենք, դեռ չեն եկել»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ նշելով, որ Կիրանցի բնակիչները սպասում են , որ չափագրողները կգան ու կսկսեն չափագրել իրենց համագյուղացի Մհեր Սիմոնյանի տան հատվածը, որն, ըստ նախնական տեղեկության, պետք է անցնի Ադրբեջանի հսկողության տակ։
«Գյուղացիները համայնքում սպասում են ու հանգիստ չեն»,- ասաց Գոհարը։
Հիշեցնենք, որ Կիրանցում ընդհատվել են սահմանագծման աշխատանքները՝ առանց որեւէ պաշտոնական պարզաբանման, թեեւ Ոսկեպարի, Բերքաբերի, Բաղանիսի, Կիրանցի հատվածներում կատարվել են հիմնական ականազերծման աշխատանքները։

Жители Киранца с тревогой ждут прихода геодезистов, заявили в Тавуше 05/15/2024   09:19  |  Лента новостей
Жители села Киранц Тавушской области Армении с тревогой ждут 15 мая.
"Накануне нам сказали, что крайний срок – 15 мая", - сообщила в беседе с "ФактИнфо" жительница Киранца Гоар, отметив, что во время предварительных встреч заявляли, что работы по разминированию и установка пограничных столбов будут завершены до 15 мая.
"Дошли до того самого участка, где есть спорные и раздражающие жителей вопросы, и остановились. Но мы ждем, они пока не приходили", - сказала собеседница агентства.
Она указала, что жители Киранца ждут, что геодезисты придут и приступят к определению участка, где расположен дом их односельчанина Мгера Симоняна, который, по предварительным сведениям, должен перейти под контроль Азербайджана.
"Сельчане ждут, они обеспокоены", - сказал Гоар.
Напомним, работы по делимитации в Киранце были прерваны без каких-либо официальных объяснений, хотя на участках сел Воскепар, Беркабер, Баганис, Киранц были проведены основные работы по разминированию.