Ֆրանսիան կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել սահմանի սահմանազատումը համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա 05/13/2024 12:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիան Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում շարունակել սահմանի սահմանազատումը` հիմնվելով 2024 թվականի ապրիլի 19-ի ընդունված սկզբունքների վրա և շարունակել տեղում իրականացված առաջին սահմանազատման աշխատանքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշվում է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հայտարարության մեջ Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունների նոր փուլի անցկացումը։
Ֆրանսիան ընդգծում է կողմերի՝ 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին և միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանն իրենց հավատարմությունը վերահաստատելու կարևորությունը՝ որպես այս գործընթացի հիմք և որպես 2022 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման շարունակություն։
Ֆրանսիան նաև կոչ է անում շարունակել քննարկումները՝ երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նպատակով և ողջունում է Ղազախստանի իշխանությունների նախաձեռնությունը՝ հեշտացնելու այս բանակցությունները։
Նշվում է, որ Ֆրանսիան կշարունակի աշխատել իր գործընկերների հետ՝ ի շահ Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղության հաստատման՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան։
Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում մայիսի 10-11-ին տեղի են ունեցել Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի բանակցությունները։
Նախարարները ողջունել են սահմանազատման հարցում առաջընթացը և այդ ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Նախարարները և նրանց պատվիրակությունները շարունակել են «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները բաց հարցերի շուրջ, որտեղ դեռ կան տարաձայնություններ:
Այցի ընթացքում նախարարներն առանձին և երկկողմ ձևաչափով հանդիպել են Ղազախստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր շնորհակալությունն է հայտնել ղազախական կողմին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները հյուրընկալելու համար:

Франция призывает Армению и Азербайджан продолжить делимитацию границы на основе согласованных принципов 05/13/2024   12:32  |  Лента новостей
Франция призывает Армению и Азербайджан продолжить делимитацию  границы на основе принципов, принятых 19 апреля 2024 года, как и первые проводимые на месте работы по делимитации границы. Об этом, как  передает “Арменпресс”, говорится в обращении МИД Франции.
Франция приветствует проведение нового раунда переговоров между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана.
Франция подчеркивает важность подтверждения приверженности сторон Алматинской декларации 1991 года и взаимного признания территориальной целостности друг друга в качестве основы для этого процесса и в продолжение четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге 7 октября 2022 года.
Франция также призывает к продолжению переговоров с целью подписания мирного договора между двумя странами и приветствует инициативу властей Казахстана по содействию этим переговорам.
Отмечается, что Франция продолжит работать со своими партнерами в интересах установления справедливого и стабильного мира на Южном Кавказе в соответствии с международным правом.
10-11 мая в Алматы (Казахстан) состоялись переговоры между министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым.
Каксообщили в МИД Армении, министры поприветствовали прогресс по делимитации, а также договоренности, достигнутые в данном направлении. Министры и их делегации продолжили обсуждение положений проекта двустороннего Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношениях между Арменией и Азербайджаном. Стороны договорились продолжить переговоры по открытым вопросам, по которым еще существуют разногласия.
В ходе визита министры встретились с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Казахстана Муратом Нуртлеу как отдельно, так и в трехстороннем формате.
Арарат Мирзоян выразил признательность казахстанской стороне за проведение переговоров между Арменией и Азербайджаном.