Ադրբեջանի հետ քննարկվող խաղաղության պայմանագրում Ալմա-Աթայի հռչակագրի ամրագրումը կարող է կայուն խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում․ Միրզոյան 05/13/2024 13:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հավատում է, որ Ադրբեջանի հետ քննարկվող խաղաղության պայմանագրում Ալմա-Աթայի 1991 թվականի հռչակագրի սկզբունքներն ամրագրելու եղանակով հնարավոր է վերջ դնել երկարամյա հակամարտությանն ու երկարատև խաղաղություն հաստատել Հարավային Կովկասում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մալթայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իեն Բորջի հետ ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանը հայտնել է, որ Մալթայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի անվտանգությանը։ «Ես իմ գործընկերոջը ներկայացրել եմ Հարավային Կովկասում առկա վիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների վերջին փուլում եղած զարգացումները, այդ թվում՝ Ալմաթիում կայացած բանակցությունների մանրամասները։ Այս համատեքստում ընդգծել եմ ապրիլի 19-ին երկու երկրների սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների կողմից ամրագրված պայմանավորվածությունն առ այն, որ սահմանազատման գործընթացի քաղաքական հիմքը պետք է լինի 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Այս պայմանավորվածությունը, իհարկե, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից տարբեր հարթակներում արտահայտած դիրքորոշման վերահաստատումն էր․ դիրքորոշում այն մասին, որ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պետք է լինի երկու երկրների փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ճանաչման և սահմանազատման գործընթացի հիմքը։ Առաջին անգամ Հայաստանի վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահն այդ մասին պայմանավորվել են Պրահայում 2022 թվականին և դրանից հետո տարբեր հարթակներում հնարավորություն են ունեցել վերահաստատել այս սկզբունքը։ Եվ մենք համոզված ենք, որ խաղաղության պայմանագրում այս սկզբունքի ամրագրմամբ և խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ կարող է վերջ դրվել երկարամյա այս հակամարտությանը և կայուն ու երկարատև խաղաղություն հաստատվել տարածաշրջանում»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը։
Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ խաղաղության կարևոր բաղադրիչ է նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, որի վերաբերյալ Հայաստանը ներկայացրել է իր տեսլականը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծով։ «Մենք ոչ միայն պատրաստ ենք, այլև շահագրգռված ենք վերահաստատել տրանսպորտային հաղորդակցությունը, մասնավորապես, առաջին փուլում երկաթուղային հաղորդակցությունն Ադրբեջանի հետ՝ իհարկե, հասկանալով, որ բոլոր ենթակառուցվածքները կմնան այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են, կգործեն այդ երկրների իրավազորության համաձայն և, իհարկե, կարգավորումները կլինեն փոխադարձ և հավասարության սկզբունքին համաձայն»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Միրզոյանը հավելել է, որ աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում ԵԱՀԿ-ն կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առջև, և այդ մարտահրավերները պահանջում են բոլոր մասնակից պետությունների կողմից ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում կազմակերպության գործիքակազմի, բոլոր մեխանիզմների արդյունավետ կիրառմամբ առկա խնդիրների հասցեագրումը։ Նրա խոսքով՝ հենց համապարփակ, անխախտելի և համագործակցային անվտանգության հայեցակարգի ապահովումն է դրված ԵԱՀԿ ստեղծման և գործունեության հիմքում։Լ
«Հարավային Կովկասն էլ զերծ չէ լրջագույն մարտահրավերներից, և դրանք իրենց հերթին խախտում են այնպիսի առանցքային սկզբունքներ, ինչպիսիք են պետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Սրանք մարտահրավերներ են, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են ԵԱՀԿ մանդատին և ընդգծում են կառույցի հասցեական ներգրավվածության կարևորությունը»,- նշել է Միրզոյանը։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն ասել է, որ հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Մալթայի միջև հարաբերությունների շուրջ՝ շեշտելով, որ Հայաստանը կարևորում է Մալթայի հետ հարաբերությունները և պատրաստ է ակտիվ ջանքեր գործադրել այդ հարաբերությունները խորացնելու համար։

Закрепление Алма-Атинской декларации в мирном договоре поможет установить в регионе стабильный мир - Мирзоян 05/13/2024   13:28  |  Лента новостей
Армения верит, что путем закрепления принципов Алма-Атинской декларации 1991 года в обсуждаемом с Азербайджаном мирном договоре, может положить конец многолетнему конфликту и установить на Южном Кавказе стабильный мир. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на пресс-конференции с министром иностранных дел Мальты, действующим председателем ОБСЕ Яном Боргом.
Мирзоян сообщил, что на встрече с министром иностранных дел Мальты они обсуждали вопросы безопасности на Южном Кавказе. «Я представил своему коллеге текущую ситуацию на Южном Кавказе, события, происходящие на последнем этапе переговоров между Арменией и Азербайджаном, в том числе детали переговоров, состоявшихся в Алматы. В этом контексте я подчеркнул договоренность, закрепленную 19 апреля комиссиями по делимитации и пограничной безопасности двух стран, что политической основой процесса делимитации должна быть Алма-Атинская декларация 1991 года. Это соглашение, конечно же, стало подтверждением позиции, выражаемой премьер-министром Армении и президентом Азербайджана на разных платформах. Впервые премьер-министр Армении и президент Азербайджана договорились об этом в Праге в 2022 году и с тех пор имели возможность подтвердить этот принцип на различных платформах. И я надеюсь, что закрепление этого принципа в мирном договоре и подписание мирного договора может положить конец этому давнему конфликту и установить стабильный и длительный мир в регионе”, - сказал министр иностранных дел Армении.
Арарат Мирзоян добавил, что разблокирование транспортных коммуникаций в регионе также является важным компонентом мира, в отношении чего Армения представила свое видение в проекте “Перекресток мира”. «Мы не только готовы, но и заинтересованы в восстановлении транспортного сообщения. В частности, железнодорожного сообщения с Азербайджаном, конечно, при понимании того, что вся инфраструктура останется под суверенитетом стран, по территории которых она проходит, будет действовать в соответствии с юрисдикцией этих стран и, конечно, регулирование будет взаимным и в соответствии с принципом равенства”, - сказал министр иностранных дел РА.
Мирзоян добавил, что в контексте геополитических развитий ОБСЕ сталкивается с серьезнейшими вызовами, и эти вызовы требуют решения проблем, существующих в зоне ответственности ОБСЕ, всеми государствами-участниками с эффективным использованием инструментария организации и всех механизмов.
“Серьезнейшие вызовы стоят и на Южном Кавказе, и они, в свою очередь, нарушают такие ключевые принципы, как территориальная целостность и суверенитет государств. Это вызовы, которые напрямую связаны с мандатом ОБСЕ и подчеркивают важность адресного участия структуры”, - отметил Мирзоян.