Փաշինյանն ու Պուտինը պայմանավորվել են ռուս զինծառայողներին ու սահմանապահներին Հայաստանի որոշ շրջաններից դուրսբերման շուրջ. Պեսկով 05/09/2024 14:54 | Քաղաքական
Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինն ու Նիկոլ Փաշինյանը պայմանավորվել են ռուս զինվորականների և սահմանապահների դուրսբերման շուրջ Հայաստանի որոշ շրջաններից։ Այս մասին Риа Новости-ին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Իրոք, պայմանների փոփոխության պատճառով Փաշինյանն ու Պուտինը համաձայնության են եկել այս հարցում»,-նշել է Պեսկովը։
Հայկական կողմի խնդրանքով ռուս սահմանապահները կմնան Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանին, հավելել է Պեսկովը։

В Кремле заявили, что Путин и Пашинян согласовали вывод военных РФ из ряда областей Армении 05/09/2024 14:37 | Лента новостей
Лидеры России и Армении Владимир Путин и Никол Пашинян согласовали вывод российских военных и пограничников из некоторых областей Армении, заявил РИА Новости пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
"Действительно, в связи с тем, что условия изменились <...> Пашинян и Путин согласовали этот вопрос", — приводит агентство слова Пескова.
По просьбе армянской стороны российские пограничники останутся на границе с Ираном и Турцией, добавил Песков.