Վահե Ղազարյան, անօրինական որևէ հրաման, հրահրում եղավ՝ առաջին պատասխանատուն Դուք եք լինելու և Ձեր անմիջական ղեկավարը․ Բագրատ Սրբազան 05/09/2024   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք գալիս ենք պատասխան ստանալու, և վերջ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե այսօր Հանրապետության հրապարակում ինչ է սպասվում։
Նրա խոսքով՝ մնացած բոլոր բաները դատարկաբանություն են, մեղք են իրենք, ամոթ է։ «Եթե երկիրդ գտնվում է օրհասական վիճակում, ժողովուրդդ՝ ստորացած, նվաստացած, ամեն տեղից ելնող ու չելնող, հատկապես թշնամական կողմից, քեզ թելադրում են, ի՞նչ է մեզ մնացել անելու։ Ասելու՝ ձեր սուրը և մեր պարանո՞ցը։ Մենք հաշտության կոչով, ներելու պատրաստ, խաղաղության ձգտումով, հաղթանակի տեսիլքով...» ։
Անդրադառնալով ուժային կառույցների հայտարարություններին, որոնցով շարժման մասնակիցներին զգուշացնում են զերծ մնալ բախումներից՝ Սրբազանն ասաց. «Հայելի օգտագործեք՝ տնից դուրս գալիս և տուն գնալիս։ Եթե որևէ տեսակի բախում, հրահրում, որևէ բան տեղի ունեցավ, իրենց պատասխանատվությունն է և իրենք են մեղավորը։ Իրավապահ մարմիններ, ձեզ օրենքի սահմաններում կպահեք, որևէ բռնություն չեք կիրառելու, անօրինական որևէ գործողություն չեք անելու ձեր իսկ ժողովրդի նկատմամբ։ Ապօրինի որևէ հրաման անհարդուրժելի է լինելու։ Ես առաջինն եմ կանգնած լինելու այդ շարքում։ Կոնկրետ դիմում եմ Վահե Ղազարյանին. Վահե Ղազարյան, մենք միասին ճաշել ենք, աղուհաց ենք բաժանել, լավ էլ ճանաչում եմ Ձեզ, Դուք էլ ինձ եք ճանաչում։ Որևէ կերպով անօրինական որևէ հրաման, հրահրում եղավ՝ առաջին պատասխանատուն Դուք եք լինելու և Ձեր անմիջական ղեկավարը»։

Баграт Србазан – Ваге Казаряну: ответственность за любой незаконный приказ будете нести Вы и ваш непосредственный руководитель 05/09/2024   14:00  |  Лента новостей
Глава Тавушской епархии ААЦ архиепископ Баграт Галстанян отреагировал на заявления силовых ведомств, в котором призывают участников шествия "Тавуш во имя родины" соблюдать законность и не посягать на правопорядок.
"Пользуйтесь зеркалом, когда выходите из дома и заходите в дом. Если произойдут какие-либо стычки, то ответственность за это несут они. Правоохранительные органы, держите себя в рамках закона: никакого насилия, незаконного шага, никакого посягательствa к собственному народу не должно быть. Любой незаконный приказ недопустим. Я буду стоять  в первых рядах", - сказал архиепископ.
Предстоятель Тавушской епархии обратился к главе МВД Армении Ваге Казаряну.
"Ваге Казарян, мы вместе обедали, делили хлеб-соль. Я Вас хорошо знаю, вы меня тоже знаете. Ответственность за любой незаконный приказ, подстрекательство будете нести в первую очередь Вы и ваш непосредственный руководитель", - сказал он.
14:51 08/05/2024  |  Лента новостейДавление было и при СССР, но с церковью ничего не произошло, а Советского Союза нет и не будет – Баграт Србазан