Բողոքի ակցիաների մասնակից մի խումբ անձանց կողմից առերևույթ ապօրինի զենք, զինամթերք ձեռք բերելու և պահելու կասկածանքով երկու անձ է ձերբակալվել 05/09/2024 12:27 | Քրեական խրոնիկոն
2024թ. մայիսի 7-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ «Tik Tok» սոցիալական ցանցում առկա է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» քաղաքացիական շարժման երթի մասնակցի կողմից հրապարակված խոսակցության տեսաձայնագրություն՝ «Հավաքվելու ենք, կարողա թաքուն զենք էլ բերենք» բովանդակությամբ, որտեղ երկու անձինք զրուցում են վերոնշյալ շարժման բողոքի ակցիաներին իրենց մասնակցության, դրան գաղտնի կերպով զենք բերելու և հրապարակային կերպով այդ մասին չխոսելու վերաբերյալ:
Դեպքի առթիվ 2024թ. մայիսի 7-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նախաքննության շրջանակներում զննության է ենթարկվել նշված տեսագրությունը: Քննությամբ պարզվել է, որ նշված խոսակցությունը և դրա վերաբերյալ «TikTok» հավելվածում գրանցված օգտատիրոջ էջում առկա տեսագրությունը հրապարակվել է մայիսի 6-ին:
Տվյալներ են ստացվել` մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք, զինամթերք ձեռք բերելու և պահելու վերաբերյալ։
Նշված հանցանքը կատարելու անմիջական ծագած կասկածի հիմքով երկու անձ ձերբակալվել է։
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական, վարութային, ինչպես նաև` օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

Следком Армении сообщает о задержании 2 человек по подозрению в незаконном приобретении и хранении оружия 05/09/2024   15:17  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщает о задержании 2 человек по подозрению в незаконном приобретении и хранении оружия.
Как сообщает СК, 7 мая поступило сообщение о том, что в соцсети Tik Tok появилась видеозапись разговора, опубликованная участником гражданского движения "Тавуш во имя Родины".
В ведомстве заявили, что участники этого разговора с содержанием «Соберемся, может, и оружие тайно принесем" говорят о своем участии в акциях протеста вышеупомянутого движения, намерении тайно пронести туда оружие и публично не распространяться об этом.
По факту инцидента 7 мая 2024 г. инициировано уголовное производство по части 2 статьи 335 УК РА.
Сообщается, что в рамках предварительного следствия произведен просмотр упомянутого видео, в ходе которого выяснилось, что упомянутый разговор и видео о нем на странице пользователя, зарегистрированного в приложении TikTok, были опубликованы 6 мая.
"Получены данные о незаконном приобретении и хранении оружия и боеприпасов группой лиц. На основании непосредственно возникшего подозрения в совершении указанного преступления задержаны двое. С целью выяснения всех обстоятельств проводятся необходимые следственные, процессуальные, а также оперативно-розыскные мероприятия. Расследование продолжается", – говорится в сообщении.