Իշխանությունը վախեցած է այս շարժումից, սահմանազատում չի կարող լինել շանտաժի միջոցով.Միքայել սրբազան 05/08/2024   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս շարժումն ուղղորդված է, իհարկե ուղղորդված է Աստծո կողմից: Այս մասին Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աճապահյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի նախօրեին արած հայտարարությանը, թե այս շարժումը ուղղորդված է:
«Մենք ուզում ենք այս կեղծիքից, ստից, խաբեությունից, նվաստացումից փրկել բոլորին, ներառյալ այդ խաբողներին, նվաստացողներին»:
Հարցին, թե արդյոք իրենք են նախաձեռնել երթը՝ սրբազանն ասաց, որ ինքն ուղղակի ժողովրդի պահանջին ընդառաջ է գնացել ու պատասխանատվությունը սրբազանը նկատեց, որ իրենք դեմ չեն սահմանազատմանը, բայց դա չի կարող լինել շանտաժի միջոցով։
«Ոչ թե պետք է լինի սահմանազատում, որին կհաջորդի խաղաղության պայմանագիրը, այլ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուց հետո պետք է սկսվի սահմանազատումը: Ոչ մի քաղաքակիրթ երկիր չի կարող սպառնալիքով գծել սահմաններն այնպես, ինչպես ինքն է ուզում: Սահմանազատում չի կարող լինել պատերազմի սպառնալիքի, շանտաժի միջոցով: Սա այնքան տրամաբանական բան է, բայց երկրի ղեկավարը սա չի հասկանում, կամ իրեն հայտնի կենդանու տեղն է դրել»:
Դիտարկմանը, թե 2018-ին ինքը ևս սատարել է համաժողովրդական շարժմանը, արքեպիսկոպոսն ասաց, որ ինչպես բոլորը, այնպես էլ ինքը սխալվել է, բայց միայն երկու օր։
«Ես ապրիլի 25-ին արդեն սխալս հասկացել եմ: Ես այդ սխալի համար ցավում եմ»:
Արքեպիսկոպոսը նաև նշեց, որ համոզված է, որ իշխանությունը վախեցած է այս շարժումից: «Ես միշտ էլ չեմ կիսել տեսակետը, որ հոգևորականը չպետք է զբաղվի քաղաքականությամբ։ Ես միշտ էլ ակտիվ քաղաքական կարծիքներ հնչեցրել եմ բոլոր իշխանությունների ժամանակ: Քաղաքական կյանքով չզբաղվելը վերաբերում է պետական կառավարման մեջ լինելու ձգտում չունենալուն: Մենք նման ցանկություն, նման ամբիցիա չունենք, բայց անտարբերությունը մահացու մեղք է, մենք չենք կարող լինել անտարբեր Հայաստանում տեղի ունեցող պրոցեսներին, որոնք վտանգում են մեր պետականությունը և անվտանգությանը»,- ասաց սրբազանը:
10:45 08/05/2024  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄեկնարկեց Գյումրիից երթը Երևան՝ ի աջակցություն Բագրատ սրբազանի. ուղիղ
08:16 08/05/2024  |  ՄամուլԵրթին մասնակցեն՝ պետական աջակցությունից կզրկվեն․ «Հրապարակ»
07:56 08/05/2024  |  ՄամուլԻրավապահ համակարգում որոշ գործընթացներ կանգ են առել. միգուցե երթը հասնի Երեւան ու գործընթացներ սկսվեն. «Ժողովուրդ»
18:56 07/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԺամանակն է՝ սթափվելու, միավորվելու․ իրազեկման ավտոերթ՝ Շիրակում
16:54 07/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲագրատ Սրբազանի առաջնորդությամբ երթը կշարունակվի վաղը
16:11 07/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական բժշկական ասոցիացիայի անդամները միանում են Բագրատ Սրբազանի առաջնորդած շարժմանը

Власти боятся протестного движения, нельзя проводить делимитацию шантажом – архиепископ Микаэл Аджапаян 05/08/2024   12:00  |  Лента новостей
Это движение, безусловно, ведомое Богом. Об этом заявил предстоятель Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Микаэл Аджапаян в беседе с журналистами в Гюмри, комментируя вчерашнее заявление премьера Армении Никола Пашиняна о том, что движение инициировано по чей-то указке.
"Мы хотим спасти от этой лжи, обмана, унижения всех, включая обманутых и униженных", - сказал он.
В ответ на вопрос, действительно ли они инициировало шествие, архиепископ заявил, что он пошел навстречу требованию народа. Архиепископ отметил, что они не против делимитации, но она не может состояться путем шантажа.
По его словам, делимитация должна начаться после подписания мирного договора, а не предварять его. "Ни одна цивилизованная страна не может по угрозой проводить границу таким образом, каким он пожелает. Делимитация не может проходить под угрозой войны и путем шантажа. Это простая логика, но лидер страны не понимает этого или поставил себя на место известного животного", - заявил он.
В ответ на ремарку о том, что в 2018 году он тоже поддержал общенародное движение, архиепископ заявил, что так же, как и все, он ошибался, но всего два дня.
"Уже 25 апреля я осознал свою ошибку, о чем сожалею", - добавил он.
Архиепископ уверен, что власти боятся этого движения.
"Я никогда не разделял точки зрения, согласно которой духовенство не должно заниматься политикой. Я всегда озвучивал активную политическую позицию при любой власти. Неучастие в политической жизни означает отсутствие стремления участвовать в  государственном управлении. У нас такого желания нет, таких амбиций нет, но равнодушие – смертный грех. Мы не можем оставаться безучастными к происходящим в Армении процессам, которые ставят под угрозу нашу государственность и безопасность", - заявил архиепископ.
10:57 08/05/2024  |  Актуальная темаВ Гюмри стартовало шествие в поддержку движения во главе с архиепископом Багратом Галстаняном