Պայմանագրային զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ 05/08/2024 11:27 | Քրեական խրոնիկոն
2024թ․ մայիսի 7–ին` ժամը 14։00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի գետնատնակում հայտնաբերվել է նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող Արտակ Սերյոժայի Ավալյանի դին` կզակի շրջանում հրազենային մահացու վիրավորումով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն։ Դիակի արտաքին զննությամբ բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Հարցաքննվել են մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնող բոլոր զինծառայողները, սպաները։ Նշանակվել է նաև դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:

Уголовное производство инициировано по факту смерти военнослужащего-контрактника в Армении 05/08/2024 12:26 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении выясняет обстоятельства смерти военнослужащего-контрактника Артака Аваляна.
Как сообщает пресс-служба СК, 7 мая 2024 года около 14:00 в блиндаже боевой позиции на оборонительном участке N-ской воинской части Минобороны РА было обнаружено тело военнослужащего контрактной службы Артака Сережаевича Аваляна (1985 года рождения) со смертельным огнестрельным ранением в подбородок.
По данному факту инициировано уголовное производство по п.3 ч. 2 ст. 522 УК РА. Предварительное следствие поручено следственной группе.
Произведен осмотр места происшествия. При внешнем осмотре тела следов насилия не обнаружено. Допрошены все военнослужащие, офицеры, которые несли на боевой позиции. Назначена также судебно-медицинская экспертиза тела.