Փաշինյանը համաձայն է մինչև նոյեմբեր Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու գաղափարին 05/07/2024   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն է մինչև նոյեմբեր Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու գաղափարի հետ։ Այսօր հրավիրված ասուլիսում նա ասաց, որ դրա համար պետք է բանակցություններում համաձայնեցված բոլոր սկզբունքները փաստաթղթում ամրագրել։
«Այդ սկզբունքները պետք է շարադրել և ստորագրել, դրա հետ համաձայն եմ։ Բայց եթե ես հիմա չեմ ասում, որ էս շաբաթվա վերջին ստորագրում ենք՝ նշանակում է, որ դա դեռ տեղի չի ունեցել։ Ես հույս ունեմ, որ Ալմաթիում կայանալիք երկու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներով այդ առաջընթացը կապահովվի»:

Премьер Армении согласен с идеей заключения мирного договора с Азербайджаном до ноября 05/07/2024   16:11  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян согласен с идеей заключения мирного договора с Азербайджаном до ноября.
По словам Пашиняна, для этого нужно закрепить в документе все согласованные во время переговоров принципы.
"Эти принципы следует изложить и подписать. С этим я согласен. Но если я сейчас не говорю сейчас, что мы подписываем в конце этой недели, то это означает, что этого еще не произошло. Я надеюсь, что по итогам предстоящей встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Алматы будет достигнут этот прогресс", - сказал Пашинян на пресс-конференции во вторник, 7 мая.