Չի կարող նման բան լինել ուղղակի, բացառում եմ. Փաշինյանը՝ ՌԴ հեռուստաալիքների հեռարձակման վերաբերյալ 05/07/2024   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք ակնկալում ենք Հայաստանի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների նկատմամբ հարգանք։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
«Կարծում եմ՝ ինչ-որ անհավանական բան չենք ուզում։ Մանավանդ, որ չեմ պատկերացնում, որ, օրինակ, Ռուսաստանի Դաշնությունում հնարավոր է այնպիսի հեռուստատեսության հեռարձակում, որը նույն բառապաշարով խոսում է հաստատված պետական կարգի, կառավարության, պետության մասին։ Նույն բառապաշարով չէ, դրա հինգ տոկոսի չափով, և հնարավոր լինի ՌԴ-ում շարունակել եթերը։ Չի կարող նման բան լինել ուղղակի, բացառված բան է»,- նշեց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ դա բխում է նաև ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված «Զանգվածային հեռահաղորդակցության ոլորտում համագործակցության մասին» միջպետական համաձայնագրից:
«Հաշվի առնելով մեր երկրների բարեկամական հարաբերությունը, պատրաստ ենք մի անգամ խնդրել, պատրաստ ենք երկու անգամ խնդրել, երեք անգամ խնդրել, չորս անգամ խնդրել, հինգ անգամ խնդրել, վեց անգամ խնդրել, յոթ անգամ խնդրել, հետո մի անգամ պահանջել, երկու անգամ պահանջել, երեք անգամ պահանջել, չորս անգամ պահանջել, հինգ անգամ պահանջել, վեց անգամ պահանջել, յոթ անգամ պահանջել։ Եվ եթե յոթերորդից հետո էդ պահանջը արհամարվի, ուրիշ տարբերակ չկա․ պիտի անջատվեն այդ բոլոր հեռուստատեսությունները, Հայաստանի Հանրապետությունում պիտի չհեռարձակվեն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ խնդրանքները չբավարարելու դեպքում բացառվում է այդ հեռուստատեսությունների հեռարձակումը Հայաստանում։

Пашинян заявил, что вещание российских телеканалов в Армении будет прекращено в случае игнорирования требований Еревана 05/07/2024 15:44 | Лента новостей
Мы ожидаем уважения к Республике Армения и ее гражданам, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя вопрос о вещании российских телеканалов в Армении.
"Не думаю, что мы требуем чего-то невозможного. Я не представляю, чтобы в Российской Федерации было возможно вещание телеканалов, где использовалась бы лексика, которая сейчас используется при разговоре о государственном порядке Армении, правительстве, государстве. Такого быть не может, просто исключено", - сказал Пашинян на пресс-конференции во вторник.
Пашинян отметил, что это исходит из международного соглашения между правительствами Армении и РФ о сотрудничестве в сфере массовых телекоммуникаций.
"С учетом дружеских отношений между нашими странами мы готовы просить один раз, просить второй, третий…седьмой. Потом потребовать один раз, второй, третий, пятый, шестой, седьмой. И если после седьмого раза это требование будет проигнорировано, то другого варианта не останется. Все эти телекомпании нужно будет отключить на территории Республики Армения", - заявил Пашинян.