Ադրբեջանն այսօր մեր ոչ մի ճանապարհ չի ապաշրջափակել. մենք պատրաստ ենք ապահովել հաղորդակցությունն Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև. Փաշինյան 05/07/2024   14:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը Ադրբեջանի և Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության միջև կապի մասին է, - այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ո՛չ, դա դրա մասին չէ, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասին է։ Այդ ապաշրջափակման արդյունքում նաև ընդգծված է երկրից երկիր հաղորդակցություն ապահովելու անհրաժեշտությունը։ Այսինքն, թեման, որ կարգավորվում է՝ տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասին է։ Ադրբեջանն այսօր մեր ոչ մի ճանապարհ չի ապաշրջափակել։ Մենք ասել ենք պատրաստ ենք, և կառավարության ծրագիր է շրջանառվում, որ մենք պատրաստ ենք անցման կետերը դնել, որպեսզի ապահովենք այդ հաղորդակցությունն Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև։ Այդ Ադրբեջանն է, որ չի օգտվում այդ հնարավորությունից։ Ընդ որում՝ իրենք ասում են, եթե այդ ճանապարհները Հայաստանը չտա, իրենք Իրանի ճանապարհները կօգտագործենք, մենք ասում ենք՝ նույն պայմանով, ինչ Իրանը մենք պատրաստ ենք տրամադրել»,-ասաց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ մի գրառում, որով ՀՀ ինքնիշխանությունը որևէ ձևով սահմանափակվում է։ «Փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի համաձայն երրորդ կողմը պետք է ապահովի անվտանգությունը ՀՀ տարածքով։ Նման բան ընդհանրապես գոյություն չունի։ Հակառակը՝ գրված է, որ ՀՀ-ն է երաշխավորողը։
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում չկա, որ ՀՀ-ի որևէ տարածքի պետք է դուրս լինի ՀՀ կառավարության վերահսկողությունից և որևէ երրորդ կողմ, մասնավորապես ՌԴ-ն այն պետք է վերահսկի։ Նման բան չկա, գոյություն չունի»,- ասել է Փաշինյանը։

Азербайджан на сегодняшний день не разблокировал ни одну из наших дорог - Пашинян 05/07/2024   15:06  |  Лента новостей
Предпринимается попытка создать впечатление, что пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября касается связи между Азербайджаном и Нахичеванской Автономной Республикой, но это вовсе не так, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян.
"Нет. Это не про это. Пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября про разблокировку региональных экономических связей. В результате этой разблокировки также подчеркивается необходимость обеспечения сообщения между странами, то есть речь идет о разблокировании экономических связей в регионе. На сегодняшний день Азербайджан не разблокировал ни одну из наших дорог. Мы же, напротив, заявили о своей готовности, введена в обращение и программа правительства о том, что мы готовы установить пропускные пункты, чтобы обеспечить сообщение между Азербайджаном и Нахиджеваном. Это Азербайджан до сих пор не воспользовался данной возможностью", - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что  в заявлении от 9 ноября нет ни одного положения, которым ограничивается суверенитет Республики Армения.
"Предпринимается попытка создать впечатление, что в соответствии с пунктом 9 заявления от 9 ноября безопасность по территории Республики Армения должна обеспечивать третья сторона. Такого вообще не существует. Напротив, написано, что Республика Армения является гарантом. В пункте 9 трехстороннего заявления от 9 ноября не говорится, что какой-либо участок территории Республики Армения должен находиться вне контроля правительства Республики Армения и что какая-либо третья сторона, в частности РФ, должна ее контролировать. Такого нет, не существует", - сказал Пашинян.