Ինչ ասել եմ ճիշտ եմ ասել․ Ալեն Սիմոնյանը պնդում է՝ Պետդումայի գրության պատասխանն ուղարկվել է 05/06/2024   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես ՌԴ պետդումայից գրություն չեմ ստացել, ում ուղարկել են՝ իրեն հարցրեք, իմ գործընկերոջը հարցրեք, ես միայն կարող եմ ասել, որ շատ վաղուց իմ գործընկերն այդ պատասխանը ուղարկել են, ուղղակի այդ րոպեին երևի տիկին Զախարովային հարմար էր այդպես արձագանքել և չարձագանքել մյուս մասին։
Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով հարցին՝ պատասխանելո՞ւ է ՌԴ պետդումայի ուղարկած գրությանը։
«Դե պարզ է չէ՞, որ բեմականացված հարց ու պատասխան է մշտապես տեղի ունենում։ Սարգիս Խանդանյանին են ուղարկել, նա էլ մեկ կամ երկու օր հետո պատասխանել է; Տեղյակ եմ, թե ինչ է պատասխանել Խանդանյանը, բայց չեմ ասի, դա ինձ չի վերաբերում»։
Նա նաև նշեց, որ չի ափսոսում հայտարարությունների համար։ «Ես իմ հայտարարությունների տերն եմ, ինչ ասել եմ՝ ճիշտ եմ ասել, տեղին եմ ասել։ Ի՞նչ է նշանակում ո՞ւմ անունից եմ արել հայտարարություներս, եթե որոշ երկրներում իշխանությունները չեն ներկայացնում իրենց ժողովորդին, դա իրենց խնդիրն է, ՀՀ-ում իշխանությունը և նաև ընդդիմությունը ներկայացնում է իր ժողովրդին»,- հավելեց նա։
Հիշեցնենք, որ ԵՄ երկրների խորհրդարանների նախագահների համաժողովում Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը «վճռականորեն պաշտպանում է Ուկրաինայի, ինչպես նաև Մոլդովայի, Վրաստանի, Կիպրոսի և բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը»։
ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հանձնարարել է հարցում ուղարկել Հայաստանի խորհրդարան՝ կապված ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հակառուսական հայտարարությունների հետ։
08:02 30/04/2024  |  ՄամուլԻշխանությանն աջակցող ամերիկյան կազմակերպություններն անգամ չեն կարողանում աչք փակել. Ալեն Սիմոնյանի վարքը` Freedom House-ի զեկույում. «Ժողովուրդ»

"Я в ответе за свои слова": Симонян заявил, что Армения уже ответила на обращение российских парламентариев 05/06/2024 15:13 | Лента новостей
Армения уже ответила на обращение российских парламентариев в связи с заявлениями спикера Национального Собрания Армении Алена Симоняна.
Ранее официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Москва ждет ответа от армянских коллег на обращение, направленное российскими парламентариями.
"Я лично письма не получал. Кому отправили, у того и спросите. Спросите моего коллегу. Я могу сказать только, что мой коллега отправил этот ответ и очень давно. Просто на тот момент госпоже Захаровой удобнее было отреагировать именно так и не реагировать на другую часть. Ясно же, что на этих брифингах всегда постановочные вопросы и ответ", – заявил спикер парламента Армении Ален Симонян журналистам в Национальном Собрании 6 мая.
Симонян сообщил, ответ российской стороне был отправлен через день или два председателем постоянной комиссии НС по внешним связям Саркисом Ханданяном.
"Я в курсе того, что именно ответил Ханданян, но не скажу. Это меня не касается", - сказал Ален Симонян.
Он также отметил, что не сожалеет по поводу своих заявлений. "Я в ответе за свои заявления. Все, что я сказал, было верно и к месту. Что значит, от чьего имени сделал свои заявления? Если в некоторых странах власти не представляют свои народы, то это их проблема. В Армении власть, а также оппозиция представляют свой народ", – добавил Симонян.
Напомним, выступая на конференции председателей парламентов государств Евросоюза, спикер парламента Армении Ален Симонян в частности заявил, что с учетом того, что "в центре внимания конференции - вопрос вторжения России в Украину и ближневосточный конфликт" он желал бы подтвердить, что Армения "решительно защищает территориальную целостность Украины, а также Молдовы, Грузии, Кипра и всех стран".
Председатель Совета Федерации Валентины Матвиенко поручила подготовить и направить в Национальное собрание Армении письмо в связи с заявлениями спикера НС РА Алена Симоняна. В Москве заявления Симоняна назвали антироссийскими.