ԱՄՆ կոնգրեսականները հայ խորհրդարանականներից հետաքրքրվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի և տարածաշրջանային զարգացումների մասին 05/02/2024 11:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ մայիսի 1-ին Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնի եւ հանձնախմբի անդամ Ջիմ Կոստայի հետ: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանը՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում կատարած գրառման միջոցով:
«Կոնգրեսականները հետաքրքրվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի և տարածաշրջանային զարգացումների մասին:
Կարևորել ենք ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Քննարկվել է Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդման և ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը»,- գրել է պատգամավորը:
Հանդիպմանը մասնակից հայ խորհրդարանականներն են եղել Արման Եղոյանը, Արսեն Թորոսյանը, Ծովինար Վարդանյանը, Հայկ Կոնջորյանը, Սարգիս Խանդանյանը: Ներկա է եղել նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ-ի դեսպան Լիլիթ Մակունցը

Депутаты парламента Армении и американские конгрессмены провели встречу в Вашингтоне 05/02/2024   11:31  |  Лента новостей
Члены группы дружбы НС Армения-США руководитель группы дружбы, лидер фракции "Гражданский договор" Айк Конджорян, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Арман Егоян, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Цовинар Варданян, депутат Арсен Торосян 1 мая встретились в Вашингтоне с сопредседателем подкомиссии Конгресса США по армянским делам Фрэнком Паллоне и членом комиссии Джимом Костой. На встрече присутствовал и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в США Лилит Макунц. Об этом сообщает пресс-служба НС.
Конгрессмены интересовались мирной повесткой между Арменией и Азербайджаном, региональными развитиями.
Армянские парламентарии подчеркнули важность поддержки США суверенитета и территориальной целостности РА.