Հայաստանցի ռազմական բժիշկները մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի բազմազգ զորավարժությանը 05/01/2024   16:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության բժշկական գումարտակը (շարժական դաշտային հոսպիտալը) 2024 թվականի ապրիլի 30-ից ծավալվել է Հունգարիայի Հանրապետության Վարպալուտա տարածաշրջանում գտնվող Բակոնիկուտի զորավարժարանում՝ ՆԱՏՕ-ի ռազմաբժշկական գերազանցության կենտրոնի (NATO Centre of Excellence for Military Medicine) կազմակերպած «Քաջարի մարտիկ-2024» (Vigorous Warrior 2024) բազմազգ զորավարժությանը մասնակցելու նպատակով։
Միջազգային խոշորագույն ռազմաբժշկական միջոցառմանը մասնակցում են 32 երկրների զինված ուժերի ռազմաբժշկական ստորաբաժանումներ և քաղաքացիական 7 կազմակերպություններ։
Միջոցառումը կընթանա մինչև մայիսի 10-ը։
ՀՀ զինված ուժերի բժշկական ստորաբաժանումն այս միջոցառմանը մասնակցում է որպես Դեր 2 դաշտային հոսպիտալ (Role 2MTF)։ Վարժանքների ընթացքում նախատեսվում է անցկացնել նաև շարժական ռազմաբժշկական միավորի` ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներով բժշկական գնահատման հերթական փուլը։
18:37 30/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆԱՏՕ-ի ԿՖՈՐ առաքելության հրամանատարությունն այցելել է Կոսովոյում տեղակայված ՀՀ զորախմբի ծառայության իրականացման վայրը
11:03 27/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԶինված ուժերը քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու ցանկացած փորձ կարժանանա իրավական գնահատականի․ ՊՆ
15:26 26/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են Հայաստան-Իտալիա ռազմական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր

Армянские военврачи участвуют в международных учениях НАТО 05/01/2024   17:01  |  Лента новостей
Медицинский батальон управления военно-медицинского обеспечения министерства обороны Армении (мобильный полевой госпиталь) с 30 апреля развернут в полигоне Баконикут в районе Варпалута в Венгрии для участия в многонациональных военных учениях «Храбрый воин-2024» (Vigorous Warrior 2024). Об этом сообщает пресс-служба армянского оборонного ведомства.
Учения организованы Центром передового опыта НАТО в области военной медицине (NATO Centre of Excellence for Military Medicine).
В крупнейшем международном военно-медицинском мероприятии принимают участие военно-медицинские подразделения вооруженных сил 32 стран и 7 гражданских организаций.
Мероприятие продлится до 10 мая.
Медицинское подразделение ВС Армении участвует в этом мероприятии в качестве полевого госпиталя «Роль 2» (Role 2 MTF). В ходе учений планируется провести также очередной этап медицинской оценки мобильного военно-медицинского подразделения по стандартам НАТО.
00:08 01/05/2024  |  Лента новостейКомандование KFOR высоко оценило службу армянского военного контингента