«Աստրազենեկա»-ն առաջին անգամ խոստովանել է, որ իր պատվաստանյութը կարող է թրոմբի պատճառ դառնալ 05/01/2024   17:14  |  Միջազգային լրահոս
Բրիտանա-շվեդական «Աստրազենեկա» դեղագործական ընկերությունն առաջին անգամ խոստովանել է, որ իր դեղամիջոցը կարող է առաջացնել մահացու կողմնակի ազդեցություն՝ թրոմբոզ։ Այս մասին գրում է The Telegraph-ը՝ վկայակոչելով դատական փաստաթղթերը։
Ըստ աղբյուրի, ընկերության դեմ խմբակային հայց է ներկայացվել, քանի որ Օքսֆորդի համալսարանի հետ համատեղ մշակված պատվաստանյութը լուրջ վնաս է հասցրել հիվանդներին կամ նույնիսկ հանգեցրել է մահվան։
Տուժածները և մահացածների հարազատները «Աստրազենեկա»-ից մինչև 100 միլիոն ֆունտ ստերլինգ փոխհատուցում են պահանջել։
Տուժածներից մեկը Ջեյմի Սքոթն է, ում ուղեղում 2021 թվականի ապրիլին պատվաստանյութը ստանալուց հետո արյան մակարդուկ և արյունազեղում է առաջացել։
«Պատվաստանյութը կարող է շատ հազվադեպ դեպքերում առաջացնել թրոմբոզ՝ թրոմբոցիտոպենիայի համախտանիշով (TTS): Դրա պատճառներն անհայտ են»,- նշում է թերթն ու հավելում՝ այս հիվանդությունը մահացու է լինում դեպքերի մոտ 20%-ում։
«Աստրազենեկա» պատվաստանյութի ներարկում ստացածների մոտ թրոմբոզի և թրոմբոէմբոլիայի մասին հաղորդումներ սկսել են հայտնվել 2021 թվականի գարնանը: Դրանից հետո որոշ երկրներ ժամանակավորապես դադարեցրել են դեղամիջոցի օգտագործումը, սակայն ընկերությունն ինքը բացառել է թրոմբոզի հավանականությունը։
13:13 09/04/2022  |  ԿորոնավիրուսModerna ընկերությունը հետ է կանչել պատվաստանյութի 764 900 չափաբաժին. սրվակներից մեկում օտար մարմին է հայտնաբերվել
18:26 17/01/2022  |  ՀարցազրույցՊատվաստանյութերն ինչ ազդեցություն են ունենում  քաղցկեղածին բջիջների վրա. Թերապեւտն ասում է՝ հարցի պատասխանը կլինի միայն 3-4 տարի անց
18:55 24/12/2021  |  ԿորոնավիրուսԳիտնականները կարծում են՝ պատվաստանյութի խթանիչ դեղաչափը կարող է պաշտպանել օմիկրոն շտամից
18:42 07/12/2021  |  ԿորոնավիրուսPfizer-ի ղեկավարն ասել է, թե երբ պատրաստ կլինի օմիկրոն շտամի դեմ պատվաստանյութը
11:47 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍPfizer-ը թույլտվություն է խնդրել Ճապոնիայից՝ երեխաներին COVID-ի դեմ պատվաստելու համար
15:02 03/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը Չինաստանից ձեռք է բերել «Սինոֆարմ» պատվաստանյութի հերթական խմբաքանակը` 400 հազար դեղաչափ․ ԱՆ
13:09 30/10/2021  |  ԿորոնավիրուսՆվիրաբերված «Մոդեռնա» պատվաստանյութը Հայաստանում է
12:07 30/10/2021  |  ԿորոնավիրուսԱՄՆ-ում թույլատրել են 11 տարեկանից փոքր երեխաներին պատվաստել Pfizer-ով
20:33 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի Հանրապետություն է տեղափոխվել «Սպուտնիկ-Վ» պատվաստանյութի հերթական խմբաքանակը
14:54 07/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՖինլանդիան 30 տարեկանից ցածր տղամարդկանց Moderna-ով չի պատվաստի

Компания AstraZeneca впервые признала, что ее вакцина от COVID-19 может вызвать тромбоз 05/01/2024 13:16 | Коронавирус
Британо-шведская фармацевтическая компания AstraZeneca впервые признала, что ее препарат от коронавируса может спровоцировать смертельный побочный эффект — тромбоз, передает The Telegraph со ссылкой на судебные документы.
Как передает РБК со ссылкой на данные издания, в отношении компании был подан коллективный иск, поскольку вакцина, разработанная ею совместно с Оксфордским университетом, нанесла серьезный вред пациентам или вовсе привела к летальному исходу. Потерпевшие и родственники умерших потребовали с AstraZeneca компенсации на сумму до £100 млн.
Один из пострадавших — Джейми Скотт, у которого после введения вакцины в апреле 2021 года образовался тромб и кровоизлияние в мозг, что привело необратимым повреждениям органа.
«Вакцина может в очень редких случаях вызывать тромбоз с синдромом тромбоцитопении (TTS). Причины этого неизвестны», — приводит газета выдержку переписки AstraZeneca с юристами Скотта. Такое заболевание приводит к летальному исходу примерно в 20% случаев, отмечает The Telegraph.
Сообщения о тромбозе и тромбоэмболии у получивших инъекцию вакцины AstraZeneca стали поступать весной 2021 года. После этого часть стран временно приостановила использование препарата, однако в самой компании возможность образования тромбозов тогда исключали. Европейское агентство лекарственных средств (ЕМА) тогда также провело проверку и сообщило, что доказательств связи между вакцинацией препаратом AstraZeneca и риском образования тромбов нет.
В свою очередь, профессор Рольф Маршалек из университета Гете во Франкфурте пояснял, что возникновение тромбозов после вакцины AstraZeneca может быть связано с аденовирусными векторами, которые вакцина используют для доставки спайкового белка вируса Sars-Cov-2 в организм человека. По версии ученого, спайковый белок направляется не в цитозольную жидкость здоровой клетки (именно там коронавирус обычно производит белки), а в ядро. После этого части спайкового белка расщепляются и создают мутации, которые не могут связаться с клеточной мембраной и вызвать иммунизацию. Вместо этого мутантные версии белка вызывают образование тромбов примерно у одного из 100 тыс. человек. Financial Times называла версию Маршалека одной из многих, которые обсуждает научное сообщество.