ԱԺ-ն չընդունեց «Հայաստան» խմբակցության՝ սահմանագծմանը և սահմանազատմանը առնչվող նախագիծն օրակարգում ընդգրկելու հարցը 04/30/2024 11:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովում մեկնարկել է հերթական նիստը: Օրակարգում ընդգրկված հարցերի թվում է նաև «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ հայտարարության» նախագիծը, որի վերաբերյալ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը ներկայացրել էր բացասական եզրակացություն:
Քվեարկությունից առաջ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննսյանը հայտարարեց, որ հայտարարության տեքստը որևէ նոր բան չի առաջարկվում այն գործընթացներին, որ այսօր տեղի են ունենում ՀՀ անվտանգությունն ապահովելու համար։ «Նախագիծը պարունակում են ռիսկեր և վտանգներ ՀՀ պետականության համար։ Ուստի ՔՊ-ն դեմ է քվեարկելու այս հայտարարությանը»։

Парламент Армении не поддержал включение предложенного оппозицией проекта о делимитации и демаркации границы 04/30/2024   11:15  |  Лента новостей
Стартовала очередная сессия Национального собрания Армении. В повестку дня заседания также был включен представленный фракцией "Армения" проект заявления "О делимитации и демаркации между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой", по которому постоянная комиссия НС по внешним связям дала отрицательное заключение.
Перед голосованием секретарь фракции "Гражданский договор" Артур Ованнисян заявил, что текст заявления не предлагает ничего нового для происходящих сегодня процессов по обеспечению безопасности Армении. "Проект заключает в себе риски и угрозы для государственности РА. Поэтому ГД будет голосовать против этого заявления", - сказал он.
Решение не было принято. За проект проголосовали 27 депутатов, против высказался 51 парламентарий, воздержавшихся не оказалось.