Փաշինյանը ջուրը թափեց սեղանին՝ ցույց տալու, թե ինչ է անում Տավուշում 04/30/2024 12:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանը տիկտոկյան իր էջում կրկին տեսանյութ է տարածել՝ այս անգամ խոսելով սահմանազատման գործընթացի մասին։
«Ժողովրդապետության պայմաններում ինքնիշխանության կարևորագույն ատրիբուտն է, որ ժողովուրդն է որոշում իր իրավունքների ու պարտականությունների շրջանակը, այսինքն, ոչ թե ուրիշներն են որոշում, թե ժողովուրդն ինչ իրավունքների ու պարտականություններ ունի, այլ ժողովուրդն է որոշում»,-ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ կարևոր է՝ լինի պատկերացում, թե այդ իրավունքներն ու պարտականություններն ինչ տարածքի վրա են գործում։
Նրա խոսքով՝ ինքնիշխանությունը, իրավունքը, նույնիսկ պետականությունը առանց տարածքի կոնկրետացման լղոզվում են ու դառնում սակավ կիրառելի, ոչ կիրառելի ու նույնիսկ անկենսունակ։
Փաշինյանը իր մնտքերն առավել պատկերավոր ներկայացնելու համար վերցրեց ջրով լցված տարան ու ասաց՝ պատկերացնենք, դրա մեջ են իրավունքներն ու պարտականությունները, ապա ջուրը լցրեց թափանցիկ, դատարկ բաժակի մեջ՝ հայտարարելով, եթե այդ իրավունքներն ու պարտականությունները կոնկրետ ձևի մեջ, ապա կիրառելի են ու կենսունակ։
«Մենք կարող ենք այն օգտագործել մեր կենսական կարիքներն ապահովելու համար»,-ասաց նա՝ կում անելով ջրից։ Այնուհետև առաջարկեց պատկերացնել, թե ինչ տեղի կունենա, եթե իրավունքներն ու պարտականությունները պարփակված չլինեն ձևի մեջ, ու սրվակի ջուրը թափեց աշխատանքային սեղանին։
Սեղանից ջուրը թափվեց Փաշինյանի հագուստի վրա, իսկ նա շարունակեց՝ դրանք դառնում են ոչ կենսական, լղոզվում են, պրոբլեմներ ու անհարմարության զգացում են ստեղծում։
«Այն, ինչ մենք անում ենք նաև Տավուշի մարզում, հենց այս նպատակն ունի: Դրա շրջանակում էականորեն կուժեղանա քաղաքացիների իրավունքների ու պարտականությունների շրջանակը, այս քառամիասնությունը կերաշխավորի մեր պետության զարգացումն ու գոյությունը»,-ասաց նա։

Пашинян на примере воды рассказал о происходящем в Тавуше 04/30/2024 13:27 | Лента новостей
Премьер-министр Армении опубликовал в соцсети четвертую беседу о государстве, посвященную праву, юрисдикции, суверенитету и территориальной целостности. Пашинян в этой серии коснулся процесса делимитации,
"Важнейшим атрибутом суверенитета в условиях демократии является то, что народ решает круг своих прав и обязанностей, то есть не другие решают, какие у народа права и обязанности, а именно народ определяет", - сказал Пашинян. По его словам, важно, чтобы было представление о том, на какой территории действуют эти права и обязанности.
Он отметил, что суверенитет, право и даже государственность без конкретизации территории размываются и становятся малоприменимыми, неприменимыми и даже нежизнеспособными.
Для пущей наглядности Пашинян взял емкость с водой и предложил представить, что в ней права и обязанности. Затем Пашинян вылил воду в пустой прозрачный стакан, заявив, что если эти права и обязанности облачены в конкретную форму, то они применимы и жизнеспособны.
"Мы можем его использовать для удовлетворения своих жизненно важных потребностей", - сказал Пашинян, глотнув водицы. Затем он предложил представить, что произойдет, если права и обязанности не будут облачены в форму и вылил воду из склянки на рабочий стол.
Вода растеклась по столу и попала на одежду. Он же продолжил, заявив, что в подобных условиях они становятся нежизнеспособными, аморфными, создают проблемы и ощущения неудобства.
"Цель того, что мы делаем сегодня в том числе и в Тавушской области, заключается именно в этом, чтобы в рамках территориальной целостности и юрисдикции мы создали и укрепили суверенитет, в рамках которого существенно укрепится круг прав и обязанностей граждан. Эта четвериада - суверенитет, юрисдикция, права-обязанности и территориальная целостность - все это будут гарантировать развитие и существование нашего государства", - сказал Пашинян.