Սոլովյովի հաղորդման մասին կարող ենք մոռանալ, շուտով դրա փոխարեն կլինի այլ բովանդակություն. ՀՌՀ նախագահ 04/30/2024 16:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուտով Վլադիմիր Սոլովյովի հաղորդման փոխարեն Հայաստանում կհեռարձակվի ռուսական այլ բովանդակության հաղորդում՝ մշակութային կամ գեղարվեստական:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ԱԺ–ում՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանի հարցին՝ ռուսական ալիքներում հակահայկական քարոզի վերաբերյալ:
Նա նշեց, որ ռուսական հեռուստաալիքները հեռարձակվում են՝ համաձայն Ռուսաստանի հետ միջկառավարական համաձայնագրի: Հանձնաժողովի լիազորությունն այս առումով միայն մշտադիտարկման արդյունքում տեղեկանք կազմելն ու Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերություն ուղարկելն է:
«Մենք դա պարբերական անում էինք, անում ենք արդեն 3.5 տարի: Ցավոք, մինչև վերջերս մեր այդ ահազանգերին, զեկույցներին նախարարությունն ուշադրություն չէր դարձնում: Հիմա սկսեց դարձնել: Եվ նախարարությունը հիմա քայլեր է ձեռնարկում, աշխատում է ռուսական կողմի հետ: Եթե ես չեմ սխալվում, շուտով Վլադիմիր Սոլովյովի հաղորդման փոխարեն կլինի ինչ–որ ռուսական բովանդակություն՝ մշակութային կամ գեղարվեստական: Եվ մենք Սոլովյովի հաղորդման մասին կարող ենք մոռանալ»,–ասաց Հակոբյանը:
Ըստ նրա՝ միջկավառավարական պայմանագիրը չմշակված, հում է, շատ լծակներ չի տալիս հայկական կողմին: Բացի այդ՝ հանրային մուլտիպլեքսից բացի, կան նաև կաբելային ալիքներ, որտեղ այդ բովանդակությունն անխափան հեռարձակվում է:
Ըստ հանձնաժողովի՝ «հակահայկական» եզրույթը հեղհեղուկ է, այն սուբյեկտիվ կատեգորիա է, իրավական նորմ չէ: Պետք է խոսել ՀՀ օրենսդրության խախտման դեպքերի մասին:
«Նրանք ինչն են շատ ժամանակ խախտում. բռնության կոչեր են տարածում: Մենք պետք է դրանց վրա ուշադրություն դարձնենք, նրանք այդ բովանդակության առումով պետք է լինեն նույն կարգավորման տակ, ինչ հայկական ալիքներն են»,–ասաց Հակոբյանը:
Ըստ նրա՝ պետք է վերանայվի համաձայնագիրը:
«Իսկ հետագայում, երբ ունենանք Տեսալսողական մեդիայի մասին նոր օրենք, պետք է բացառվի օտար հեռարձակողների հեռարձակումը հանրային մուլտիպլեքսում»,–նշեց ՀՌՀ նախագահը:

Вместо телепередачи Соловьева в Армении будет транслироваться другая программа культурного или художественного содержания - Акопян 04/30/2024   16:50  |  Лента новостей
Вскоре вместо передачи Владимира Соловьева в Армении будет транслироваться другая российская программа культурного или художественного содержания. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил председатель комиссии Тигран Акопян, представляя в парламенте годовой отчет о деятельности Комиссии по телевидению и радио за 2023 год.
Он отметил, что российские телеканалы вещают в Армении в соответствии с межправительственным соглашением с Россией. Полномочия комиссии в этом плане заключаются лишь в том, чтобы составить отчет по результатам мониторинга и направить его в министерство высокотехнологической промышленности.
“Мы делаем это периодически, занимаемся этим уже 3,5 года. К сожалению, до недавнего времени министерство не обращало внимания на наши оповещения и сообщения. Сейчас начали. И министерство сейчас предпринимает шаги, работая с российской стороной. Если не ошибаюсь, скоро вместо программы Владимира Соловьева будет какой-то российский контент, культурный или художественный. А о программе Соловьева можно забыть”, - сказал Акопян.
По его словам, межправительственное соглашение непроработанное, сырое, не дает армянской стороне особых рычагов воздействия. Кроме того, помимо общественного мультиплекса, есть еще кабельные каналы, где этот контент транслируется бесперебойно.
По мнению Комиссии, термин “антиармянский” расплывчатый, это субъективная категория, а не правовая норма. Речь должна идти о случаях нарушения законодательства Республики Армения.
“Что они нарушают чаще всего? Распространяют призывы к насилию. Мы должны обратить на них внимание, в плане контента они должны находиться под тем же регулированием, что и армянские каналы”, - сказал Акопян.
По его словам, соглашение должно быть пересмотрено.
“А в будущем, когда у нас будет новый закон об аудиовизуальных СМИ, вещание иностранных вещателей в общественном мультиплексе должно быть исключено”, - сказал глава Комиссии по телевидению и радио.
16:16 30/04/2024  |  Лента новостейЛюбая зарубежная передача удостоится жесткой реакции, если будет ставить под сомнение суверенитет Армении - Акопян
13:54 01/02/2024  |  Лента новостейПашинян провел встречу с членами Совета общественного вещателя
17:31 15/09/2022  |  Лента новостейТигран Акопян избран членом Комиссии по телевидению и радио
16:36 25/04/2022  |  Международные новостиВ России сообщили о предотвращении убийства журналиста Владимира Соловьева
18:01 06/04/2022  |  Международные новостиСМИ сообщили о попытке поджога виллы телеведущего Соловьева на Комо
17:24 24/01/2022  |  Лента новостейПарламентская комиссия рассматривает кандидатуру Рубена Акопяна на должность члена Комиссии по телевидению и радио