Իշխանությունը հայտարարել է, որ չի կարող երաշխավորել սահմանազատման ենթարկված տարածքի «հայկական հատվածի» բնակիչների անվտանգությունը. հայտարարություն 04/30/2024   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Տավուշը հանուն Հայրենիքի» քաղաքացիական շարժումը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Երեկ ՀՀ Կառավարության շենքում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Կիրանց գյուղի բնակիչների հետ: Հանդիպումն անցել է ոչ հուսադրող մթնոլորտում՝ ոչ միայն չփարատելով բնակիչների մտահոգությունները, այլ ավելին՝ կիրանցիներին հուզող հարցերը մնացել են անպատասխան, ինչը հերթական անգամ վկայում է, որ ՀՀ գործող կառավարությունը չունի քաղաքական հստակ և այլընտրանքային ռազմավարություն՝ ապահովելու սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը, պաշտպանելու նրանց կյանքի, գույքի ու սեփականության իրավունքը:
Իշխանությունը, միաժամանակ, հայտարարել է, որ չի կարող երաշխավորել սահմանազատման ենթարկված տարածքի «հայկական հատվածի» բնակիչների անվտանգությունը:
Իշխանությունը սպառեց Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի, հետևաբար նաև՝ ՀՀ սահմանազատման ենթակա մնացած մարզերի այլ համայնքների բնակիչներին պետական անվտանգային երաշխիքներ տրամադրելու վերջին հնարավորությունը:
Սա հերթական փաստն է, որ ՀՀ գործող ապօրինի իշխանությունը, սահմանազատման, ինքնիշխանության և խաղաղության կեղծ թեզերի շրջանառությամբ, տարածքային հակասահմանադրական և միակողմանի զիջումներ է կատարում հօգուտ Ադրբեջանի, որի սողացող նկրտումներն առաջիկայում ակնհայտ դրսևորվելու են Սյունիքում, Արարատում, Գեղարքունիքում:
ՀՀ իշխանությունը մսխել է հայկական դիմադրողականության ռազմաքաղաքական, անվտանգային և դիվանագիտական զինանոցը, և իր անկարողությամբ, բարոյալքված, ստահոդ ու կեղծ տեղեկատվական հոսքերով, բացառապես փորձում է ինքնաարդարանալ՝ ի գին ՀՀ և հայ ժողովրդի ազգային-պետական շահերի:
Տավուշեցին, հետևաբար՝ Հայաստանի քաղաքացին, վաղուց պաշտպանված չէ:
Իշխանությունը կորցրել է վստահությունը իր քաղաքական վարքաբանությամբ, շարքային քաղաքացու կյանքի ապահովման սահմանադրական և բարոյական պարտավորությունը լիարժեք ձախողելու պատճառով:
Վերահաստատում ենք, որ այս ամբողջ գործընթացն ապօրինի է, հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանն ու օրենքներին, հետևաբար՝ պետք է կասեցվի»:
16:31 27/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղության օրակարգը արտագաղթը կանխելու մասին է. վարչապետ
16:10 27/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանին տեղադրված սյունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության անկյունաքարն է. վարչապետ
12:27 27/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի թիրախում կրկին երիտասարդներն են․ Գավառում Փաշինյանի բանախոսությունը լսում են 14-35 տարեկան երիտասարդները. ուղիղ

Встреча с Пашиняном не только не развеяла опасения жителей, но и оставила без ответа волнующие жителей Киранца вопросы - заявление 04/30/2024   14:54  |  Лента новостей
Гражданское движение "Тавуш во имя Родины" выступило с  заявлением. Текст заявления публикуемниже:
"Вчера, 29 апреля, в здании правительства Армении Никол Пашинян провел встречу с жителями села Киранц Тавушской области Армении. Встреча прошла в неутешительной атмосфере, она не только не развеяла опасения жителей, так еще и волнующие жителей Киранца вопросы остались без ответа. Это в очередной раз свидетельствует о том, что у действующего правительства Республики Армения нет внятной и альтернативной политической стратегии по обеспечению безопасности собственных граждан, защите их прав на жизнь, имущество и собственность.
В то же время власти заявили, что не могут гарантировать безопасность жителей "армянской части" демаркированной территории.
Власти исчерпали последнюю возможность предоставления государственных гарантий безопасности жителям села Киранц Тавушской области, а соответственно и других подлежащих делимитации общин остальных областей РА.
Это очередной факт того, что действующие незаконные власти Армении, пуская в ход ложные тезисы о делимитации, суверенитете и мире, идут на антиконституционные и односторонние территориальные уступки в пользу Азербайджана, чья ползучая экспансия в ближайшем будущем будет ярко проявляться в Сюнике, Арарате, Гегаркунике.
Власти Армении растратили военно-политический и дипломатический арсенал армянского сопротивления и своей некомпетентностью, деморализованными, лживыми и фейковыми информационными потоками пытаются только лишь оправдываться за счет национально-государственных интересов Республики Армения и армянского народа.
Тавушцы, следовательно, граждане Армении, давно уже незащищены.
Власти утратили доверие из-за своего политического поведения, полного провала своего конституционного и морального обязательства по обеспечению жизни рядовых граждан.
Подтверждаем, что весь этот процесс незаконен, противоречит Конституции и законам Республики Армения, следовательно, он должен быть остановлен".