Վճռաբեկ դատարանը դիմել է ՍԴ՝ մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքների վերաորակման հարցով 04/29/2024 13:28 | ԼՐԱՀՈՍ
2008թ մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքների վերաորակման հարցով Վճռաբեկ դատարանը գլխավոր դատախազի բողոքի հիման վրա դիմել է ՍԴ։
«Վճռաբեկ դատարանը գլխավոր դատախազի բողոքի հիման վրա դիմել է Սահմանադրական դատարան։ Վճռաբեկ դատարանին խնդրել ենք քննարկել, թե արդյոք վարույթ իրականացնող մարմնին դատավարական հնարավորություն կտրվի որակումը փոխելու։ Նախկին որակումը, որը Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց հակասահմանադրական, մեզ թույլ չի տալիս, որպեսզի մենք այլ հոդվածով արարքը վերաորակենք։ Այն անձանց մասով, ովքեր միջդատական վարույթում են, իհարկե, վերաորակումը տեղի է ունեցել, բայց դատական քննության փուլում այդ գործիքակազմը չկա։ Գիտեք, որ գլխավոր դատախազի դիմումը Սահմանադրական դատարանը քննության չի առել՝ ասելով, որ դու սուբյեկտ չես և չես կարող բողոքարկել։ Հիմա սպասում ենք, թե Սահմանադրական դատարանն ինչ դիրքորոշում կհայտնի Վճռաբեկ դատարանի դիմումի հիման վրա, որպեսզի հասկանանք, թե կարո՞ղ ենք արդյոք երեք նախկին պաշտոնատար անձի հետ կապված արարքը վերաորակել՝ սահմանադրական կարգի հետ կապված հանցագործությունը բերենք պաշտոնեական հանցագործությունների տիրույթ»,- ԱԺ պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովի նիստում ասաց գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
Նրա խոսքով՝ շուրջ 30 գործով կայացրած մեղադրական ակտերը բեկանվել են, որոնք վերաբերում են մարտի 1-ի իրադարձություններին մասնակցած անձանց նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումներին, կայացվել են արդարացման դատական ակտեր և մեկ մասնակի արդարացում՝ մեկ անձի վերաբերյալ, 30 գործերից 16-ով բողոքը ներկայացվել է գլխավոր դատախազության կողմից ։
Վարույթից անջատվել և 2023 թվականի օգոստոսի 12-ին մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել քննչական խմբի քննիչի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ քննված վարույթը։
«Այս պահին գործը գտնվում է դատարանում, այն քննության փուլում է։ Այն ուղարկվել է դատարան, քանի որ անձը չի համաձայնել ոչ արդարացնող հիմքով հետապնդման դադարեցմանը»,- ասաց գլխավոր դատախազը։
Պատասխանելով պատգամավոր Քլոյանի հարցին՝ Վարդապետյանը նշեց, որ Մարտի 1-ի գործով, այո, վաղեմության ժամկետի անցման խնդիր կառաջանա։
«Այստեղ տարբերությունն արդարացնող և ոչ արդարացնող հիմքով հետապնդման դադարեցումն է։ Կտանք պատշաճ իրավական գնահատական և, ինչո՞ւ չէ, նաև փոխհատուցման հետ կապված հարցեր կարող ենք քննարկել, որովհետև ոչ արդարացնող հիմքով վարույթի դադարեցման դեպքում հետևանքն առաջացրած անձի նկատմամբ որոշակի այլ ընթացակարգերով հայցային պահանջներ կարող են ներկայացվել, այսինքն՝ սա իրավական առումով որոշակի հնարավորություններ տուժողներին տալիս է»,- նշեց Վարդապետյանը։

Кассационный суд Армении обратился в КС по поводу переквалификации обвинений Хачатурову, Оганяну и Кочаряну по событиям 1 марта 04/29/2024   13:58  |  Лента новостей
Кассационный суд Армении на основании жалобы генерального прокурора РА обратился в Конституционный суд по вопросу о переквалификации обвинений бывшему главе Генштаба ВС Юрию Хачатурову, экс-министру РА Сейрану Оганяну и второму президенту РА Роберту Кочаряну по событиям 1 марта 2008 года.
"Кассационный суд Армении на основании жалобы генерального прокурора РА обратился в Конституционный суд. Мы просили Кассационный суд рассмотреть предоставление осуществляющему производство органу процессуальной возможности изменить квалификацию. Прежняя квалификация, которую Конституционный суд признал антиконституционной, не позволяет нам переквалифицировать деяние на другую статью. В части, касающейся лиц, находящихся на этапе досудебного производства, конечно, переквалификация имела место быть. На этапе судебного рассмотрения этого инструментария нет. Мы знаем, что Конституционный суд не принял заявление генпрокурора к рассмотрению, указав, что он не является субъектом и не может обжаловать. Теперь мы ждем позиции Конституционного суда на основании заявления Кассационного суда, чтобы понять, можем ли мы переквалифицировать связанное с тремя бывшими чиновниками деяние - перенести преступление, связанное с констутицонным строем, в плоскость должностных преступлений", - заявила генпрокурор Анна Вардапетян на заседании комиссии НС по государственно-правовым вопросам..
По ее словам, отменены обвинительные акты примерно по 30 делам, которые касаются уголовных преследований лиц, участвовавших в событиях 1 марта, вынесены оправдательные акты и одно частичное оправдание в отношении одного из лиц. По 16 из 30 дел жалобу подала Генпрокуратура.