Արարատ Միրզոյանը Կատարի վարչապետին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները 04/28/2024 15:54 | Քաղաքական
Ապրիլի 28-ին պաշտոնական այցով Դոհայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կատարի Պետության վարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Թանիի հետ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳ նախարարությունից:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև զարգացող բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքերով ընդլայնել երկկողմ օրակարգը։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան համահունչ է արաբական աշխարհի բոլոր երկրների հետ ՀՀ ինտենսիվ զարգացող փոխգործակցությանը։
Ընդգծվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2022թ․ Կատարի Պետություն կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման և նմանօրինակ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների միջոցով հարաբերությունների ընդլայնմանը լրացուցիչ խթան հաղորդելու կարևորությունը։
Հայաստանի և Կատարի ԱԳ նախարարները կարևորել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող առանցքային ոլորտներում կապերի հետագա զարգացումը։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է 2023թ. Կատարի կողմից կայացված որոշումը ռեզիդենտ դեսպանություն բացել Երևանում, որը հաջորդեց Կատարում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության բացման վերաբերյալ որոշմանը։
Արարատ Միրզոյանի և շեյխ Մուհամմադ Ալ Թանիի հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձվել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության հարցերի։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասներն ու առավելությունները՝ որպես Ծոցի երկրների և Սև ծովի միջև ենթակառուցվածքների զարգացման լավ հնարավորություն։
Նախարար Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը խաղաղության օրակարգին ՀՀ հանձնառության վկայությունն է՝ միտված Հարավային Կովկասում տնտեսական զարգացման միջոցով կայուն խաղաղության հասնելուն։
Շարունակելով տարածաշրջանային անվտանգության թեման՝ Արարատ Միրզոյանը շեյխ Մուհամմադ Ալ Թանիին ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման և սահմանազատման գործընթացում առաջ ընթանալու կարևորությունը։

Армения и Катар заявили о готовности расширять сотрудничество 04/29/2024   09:53  |  Политика
Находящийся с официальным визитом в Дохе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян  28 апреля встретился с премьер-министром Катара, главой МИД шейхом Мухаммедом Бен Абдельрахманом Аль Тани.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, собеседники с удовлетворением отметили развивающийся политический диалог на высоком уровне между двумя странами, выразив готовность совместными усилиями расширять двустороннюю повестку.
Мирзоян подчеркнул, что положительная динамика развития отношений соответствует интенсивно развивающемуся взаимодействию Республики Армения со всеми странами арабского мира.
Была подчеркнута важность последовательной реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в Государство Катар в 2022 году, а также необходимость придания дополнительного импульса расширению отношений путем подобных взаимных визитов на высшем уровне.
Министры иностранных дел Армении и Катара подчеркнули важность дальнейшего развития связей в ключевых сферах, представляющих взаимный интерес. В этом контексте министр иностранных дел Республики Армения приветствовал решение Катара открыть резидентное посольство в Ереване в 2023 году, последовавшее за решением об открытии резидентного посольства Армении в Катаре.
В ходе встречи Арарата Мирзояна и шейха Мухаммада Аль Тани особое внимание было уделено вопросам региональной взаимосвязанности. Глава внешнеполитического ведомства Республики Армения представил детали и преимущества разработанного правительством Армении проекта «Перекресток мира» как хорошую возможность для развития инфраструктуры между странами Персидского залива и Черным морем.
Министр Мирзоян также подчеркнул, что проект «Перекресток мира» является одним из доказательств приверженности Армении мирной повестке, направленной на достижение устойчивого мира на Южном Кавказе посредством экономического развития.
В продолжение обсуждения вопросов региональной безопасности Арарат Мирзоян представил шейху Мухаммаду Аль Тани последние события в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений, подчеркнув важность продвижения в процессе согласования мирного договора и делимитации границ на основе взаимного признания территориальной целостности и Алма-Атинской декларации 1991 года.