Ղազախական կողմի առաջարկով Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հնարավոր հանդիպման ամսաթվի մասին կտեղեկացնենք. ԱԳՆ 04/26/2024   10:54  |  Քաղաքական
Ղազախական կողմի առաջարկով Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հնարավոր հանդիպման ամսաթվի մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն կտեղեկացնենք դրա շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերվելուն պես:
Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
«ՀՀ-ն դիտարկում է և կողմ է այն միջնորդական ջանքերին կամ բանակցությունների անցկացման հարթակներին, որոնք իրապես միտված են Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հասնելու նպատակին, աջակցում են հիմնարար սկզբունքների ու փոխհամաձայնեցված փաստաթղթերի, այդ թվում՝ 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման ու սահմանազատման գործընթացին»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտնել էր, որ Բաքուն համաձայնել Է Ղազախստանում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը։
11:22 24/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ2020-2023թթ., մենք ականատես եղանք հերթական էթնիկ զտման քաղաքականության ու դրա հետևանքներին. ԱԳՆ
17:59 18/04/2024  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանական ԶԼՄ–ներում հրապարակված թուղթը կեղծ է, նման հարցեր բրյուսելյան հանդիպման օրակարգում չեն եղել. ՀՀ ԱԳՆ
13:12 15/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիացյալ Թագավորության հետ այդ հարցով բովանդակային կամ տեխնիկական բանակցություններ չեն եղել․ ԱԳՆ խոսնակ

В МИД Армении прокомментировали возможность встречи Мирзояна и Байрамова в Казахстане 04/26/2024 11:10 | Политика
О дате возможной встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана по предложению казахстанской стороны МИД РА Армении сообщит сразу, как только будет достигнута договоренность. Об этом "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь МИД Армении.
"Армения рассматривает и поддерживает те посреднические усилия или переговорные платформы, которые действительно нацелены на достижение долгосрочного мира на Южном Кавказе, поддерживают основополагающие принципы и взаимосогласованные документы,в том числе процесс признания Арменией и Азербайджаном территориальной целостности друг друга и делимитации границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года", - ответила Ани Бадалян.
Напомним, ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Баку согласился на предложение Казахстана принять у себя встречу министров иностранных дел Азербайджана и Армении.