Հայրենիքը փրկելու համար արգելված միջոցներ չկան, բացի սատանայի հետ գործակցությունից. Միքայել Սրբազանը վստահեցնում է՝ եկեղեցին պատրաստ է առաջնորդության, երբ ժողովուրդը պատրաստ լինի 04/26/2024 16:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Անհնազանդության ակցիաները պետք է մեծանան, եւ, իհարկե, հանգուցալուծում լինի։ Սա այն է, ինչ պետք է լինի, կլինի, թե չի լինի՝ դա կապված է մեզանից յուրաքանչյուրից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը՝ անդրադառնալով, ի աջակցությունների տավուշցիների, հանրապետությունում սկիզբ առած անհնազանդության ակցիաներին։
«Եթե մենք ուզում ենք հայրենիք ունենալ, ուրեմն պետք է անենք այն, ինչ պահանջվում է, իսկ եթե չենք ուզում հայրենիք ունենալ, ուզում ենք պարզապես ստամոքս ունենալ, ուրեմն կլինի ավելի վատ, քան է»,- արձանագրել է արքեպիսկոպոսը։
Դիտարկմանը, թե ինչն է խանգարում մարդկանց ոտքի կանգնելու, քանի որ դժգոհությունն համատարած է՝ սրբազանը պատասխանեց, որ խանգարում է անտարբերությունը։
«Անտարբերությունն այնպիսի երևույթ է, որից մարդը դժվար է դուրս գալիս, մնացած հոգեվիճակները հաղթահարելի են, ընդհանրապես, ամենադժվար հաղթահարելին անտարբերությունն է։ Բոլոր նախկին ու ներկա իշխանությունները տապալումներով, ձախողումներով, անհայրենքի ու անհայրենասեր գործողություններով ամեն ինչ արեցին, որ հասարակությունը կամ ժողովրդի լայն զանգվածները մտնեն անտարբերության մեջ, իսկ անտարբերությունից մարդուն հանելն ամենաբարդ, ամենադժվար բանն է։ Հոգեբաններն անգամ ասում են, որ անտարբերությունից այլևս վերադարձ չկա, բայց մենք հույս ունենք, որ պետք է հրաշք տեղի ունենա և հասարակությունը անտարբերությունից պետք է դուրս գա։ Այս ամենի պատճառը անտարբերությունն է, նստել բակում՝ դժգոհելը, խոսելը մի բան է, քայլ անելն՝ այլ բան է»։
Որքանով է հնարավոր, որ հոգեւոր հայրերին հաջողվի առաջնորդել ժողովրդին՝ հայապահպանության այս պայքարում, այսինքն՝ ինչպես Տավուշում է առաջնորդությունն ստանձնել Բագրատ սրբազանը, այնպես էլ մյուս թեմերում ժողովրդին առաջնորդեն տեղի թեմերի առաջնորդները՝ նա պատասխանեց, որ բոլոր թեմերում էլ եկեղեցին ստանձնել է առաջնորդություն։ «Ուղղակի, Տավուշում այսօր լուրջ խնդիր կա, որն, իհարկե, լոկալ չէ, համահայաստանյան խնդիր է, բայց Տավուշում է, դրա համար էլ կենտրոնացումը Բագրատ Սրբազանի վրա է ու հենց Բագրատ Սրբազանն է այսօր առաջնորդում ամեն բան, դա շատ բնական է։
Ոչ թե հնարավոր է, որ մյուս համայնքերում էլ թեմերի առաջանորդները, հոգևոր հայրերը առաջնորդություն ստանձնեն, այլ անհրաժեշտ է, բայց դա միակողմանի չէ, ոչ միայն հոգևոր հայրերը պետք է գան դեպի ժողովուրդը, այլ ժողովուրդն էլ պետք է գա դեպի հոգևոր առաջնորդություն և պետք է համախմբվի իր հոգևոր առաջնորդների շուրջ և պահանջներ ներկայացնի առաջնորդության։ Այդ դեպքում, բոլոր թեմերի առաջնորդներն էլ կանեն այնքան, ինչքան պահանջվում է։ Այսինքն, նախ պետք է ժողովուրդը պատրաստ լինի, դա միակողմանի չի կարող լինել, երկուստեք պետք է ընդառաջ գնան, ժողովուրդը՝ եկեղեցուն, եկեղեցին՝ ժողովրդին։ Ընդ որում՝ եկեղեցին արդեն առաջնորդում է, անթաքույց առաջնորդում է, բայց եկեղեցին անում է իր ձևերով, իր կերպերով, խոսքի միջոցով, խոսքի քարոզությամբ։ Երբ խոսքի քարոզը տեղ հասնի և ձևավորվի քաղաքացիական անհնազանդություն՝ եկեղեցին նաև կառաջնորդի անհնազանդության ակցիաները, դրանում ոչ մի խնդիր չկա։ Հայրենիքը փրկելու համար արգելված միջոցներ չկան, հայրենքիը փրկելու համար բոլոր միջոցները ընդունելի են, բացի սատանայի հետ գործակցությունից»,-ընդգծեց Սրբազանը։

Для спасения Родины нет запрещенных средств, кроме сделки с дьяволом - архиепископ Микаэл Аджапаян 04/26/2024   16:59  |  Лента новостей
"Акции неповиновения должны набирать обороты и, естественно, должна быть развязка; это то, что должно произойти. Быть этому или нет, зависит от каждого из нас", - заявил в беседе с "ФактИнфо" глава Ширакской епархии ААЦ архиепископ Микаэл Аджапаян, комментируя акции протеста в поддержу жителей Тавушской области Армении.
"Если мы хотим иметь Родину, то мы должны делать то, что требуется, а если мы не хотим иметь Родину, а хотим иметь только желудок, тогда будет хуже, чем есть", - сказал архиепископ.
В ответ на вопрос о том, что мешает широкой общественной консолидации на фоне тотального недовольства происходящим, архиепископ заявил, что равнодушие
"Апатия – это такое явление, из которого человек выходит с трудом. Остальные душевные состояния преодолимы. Труднее всего предолеть апатию. Все бывшие и нынешние власти своими провалами, неудачами, непатриотическими действиями сделали все, чтобы ввергнуть широкие слои общества или народа в апатию. А выводить человека из состояния апатии – самая сложная вещь. Психологи даже говорят, что обратного выхода из апатии нет, но мы надеемся, что должно произойти чудо и общество должно выйти из апатии. Причина всего заключается в безразличии, в праздном прозябании во дворах с жалобами. Одно дело говорить, и совсем другое – предпринимать шаги", - заявил он.
На вопрос о вероятности того, что духовные лидеры поведут народ в этой борьбе, как в случае с архиепископом Багратом Србазаном в Тавуше, Аджапанян ответил, что церковь взяла на себя главенство во всех епархиях.
"В Тавуше сегодня возникла серьезная проблема, которая не носит локального характера, это проблема всей Армении, но в Тавуше, поэтому внимание сконцентрировано на Баграте Србазане, и именно Баграт Србазан сегодня предводительствует, это весьма естественно. Не возможно, а необходимо, чтобы и в других общинах главы епархий, духовные отцы взяли на себя предводительство. Но это должно быть не в одностороннем порядке. Не только духовные отцы должны идти к народу, но и народ должен сплотиться вокруг своих духовных лидеров и выдвинуть предводительству требования. В таком случае главы всех епархий сделают столько, сколько потребуется, то есть прежде всего должен быть готов народ…Причем церковь уже предводительствует, но делает это по-своему, посредством своих посланий, проповеди. Когда проповедь дойдет до адресата и сформируется гражданское неповиновение, церковь возглавит и акции неповиновения. В этом нет никакой проблемы. Для спасения Родины нет запрещенных средств, кроме сделки с дьяволом", - подчеркнул архиепископ.