Մերժում ենք համակերպվելն այնպիսի կացությունների, երբ դատելին դառնում է դատավոր, ամբաստանյալը՝ պահանջատեր, ցեղասպանը իրավատեր. Արամ Ա. Կաթողիկոս (տեսանյութ) 04/26/2024   13:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մենք մերժում ենք ուրիշներին ենթակա դառնալը՝ միակողմանի զիջումներ կատարելով և դրա դիմաց ոչինչ չստանալով, պարտադրված կացություններ ընդունելու վտանգավոր մոտեցումը ու շեշտում ենք աշխարհաքաղաքական նոր իրականությունների դիմաց նոր ռազմավարություն, մարտավարություն ճշտելու հրամայականը», - հայտարարել է Անթիլիասի Կիլիկիո Արամ Ա. Կաթողիկոսը։
Նա մերժելի է համարել համակերպվելն այնպիսի կացություններին, երբ դատելին դառնում է դատավոր, ամբաստանյալը՝ պահանջատեր, ցեղասպանը՝ իրավատեր։
«Մենք աշխարհից գութ ու արցունք չենք խնդրում։ Մենք պահանջում ենք  արդարություն եւ աշխարհաքաղաքական շահերի և ուժի քաղաքականության դեմ միջազգային օրենքի վերակայությունն ենք պահանջում։ Մենք պատմություն կերտեցինք, մշակույթ ստեղծեցինք և պատմության փոթորիկների մեջ մնացինք ո՛չ ասելով այն կացություններին, այն առաջարկներին, որոնք կարող էին վտանգել մեր ինքնությունը և Հայաստանի գոյությունը»,- ասաց Արամ Ա կաթողիկոսը։
18:37 31/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսիո պատրիարք Կիրիլը Սուրբ Զատիկի ողջույնն է հղել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և Կիլիկիոյ Կաթողիկոս Արամ Ա-ին
11:21 30/03/2024Արամ Ա կաթողիկոսի պատգամը Զատկի տոնին
20:58 18/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍփյուռքը պետք է վերակազմակերպվի, Արցախի գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարները պետք է ազատ արձակվեն. Արամ Ա
20:10 11/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրամ Ա կաթողիկոսն առաջիկա օրերին Սփյուռքի վերակազմակերպման հարցով քաղաքական քննարկումներ կունենա
21:12 04/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրամ Ա կաթողիկոսին է այցելել Լիբանանի եթովպական համայնքի պատվիրակությունը
11:57 18/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնընդունելի է Հայաստանում ազգ, հայրենիք, եկեղեցի բաժանելու փորձերը. Արամ Ա
23:38 29/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍփյուռքի գաղութների վերակազմակերպումը անհետաձգելի հրամայական է. Արամ Ա Վեհափառ
17:28 21/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրամ Ա. Վեհափառ Հայրապետին նախաձեռնությամբ եւ նախագահությամբ գումարված «Կիլիկիա Վերլուծական Հարթակ»ի երկօրյա նիստերը ավարտվեցին

Католикос Арам I: отказываемся мириться с таким положением, при котором подсудимый становится судьей, а вершитель геноцида - правообладателем 04/26/2024   14:20  |  Лента новостей
"Мы отказываемся подчиняться другим, идя на односторонние уступки и не получая ничего взамен, отвергаем опасный подход принятия навязываемых положений, и акцентируем внимание на необходимости определения новой стратегии и тактики перед лицом новых геополитических реалий", — заявил Католикос Великого Дома Киликийского Арам I.
Он считает неприемлемым мириться с таким положением, при котором подсудимый становится судьей, ответчик становится истцом, а вершитель геноцида - правообладателем.
"Мы не просим у мира сострадания и слез. Мы требуем верховенства международного права, справедливости против геополитических интересов и политики силы. Мы творили историю, создавали культуру и выжили в пучине истории, говоря "нет" тому положению, тем предложениям, которые могут поставить под угрозу нашу идентичность и существование Армении", - сказал Католикос Арам I.
11:13 07/09/2022  |  Лента новостейКатоликос Великого Дома Киликийского Арам I избран председателем Всемирного Совета Церквей
11:38 30/06/2021  |  Лента новостейКатоликос Великого Дома Киликийского Арам I едет в Ватикан
12:51 16/09/2019  |  Лента новостейПрезидент Арцаха выразил соболезнования Католикосу Великого Дома Киликийского Араму Первому
08:41 25/10/2018  |  Лента новостейПрезидент Армении в Женеве встретился с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым
16:35 20/10/2018  |  Лента новостейПрезидент Армении направил поздравления Католикосу Великого Дома Киликийского Араму I