«Խաղաղության խաչմերուկը» Հայաստանի Հանրապետության տեսլականն է դեպի խաղաղություն. Ալեն Սիմոնյանը՝ Սիրիայի խորհրդարանի փոխխոսնակին 04/25/2024 16:48 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի փոխնախագահ Մուհամմադ Ալ-Աջլանիի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Սիրիացի ժողովուրդն ավելի քան մեկ դար առաջ ապաստան տվեց Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին: Հատկանշական է, որ ձեր այցն այն օրերին է, երբ մենք նշում ենք Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցը»,- ողջունելով պատվիրակությանը` նշել է ԱԺ նախագահը:
Զրուցակիցները փաստել են հայ-սիրիական սերտ հարաբերությունների մասին` հիմնված ընդհանուր պատմության եւ արժեքների վրա:
Երկուստեք ընդգծվել է Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետ փոխհամագործակցության կարեւորությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում:
Քննարկվել են Հայաստան-Սիրիա միջխորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնման հեռանկարները, Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը Հայաստանի Հանրապետության տեսլականն է դեպի խաղաղություն:
«Տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը նոր մարտահրավերներ է առաջ բերում թե՛ Հայաստանի, թե՛ Սիրիայի համար, ինչը պահանջում է նոր որակ հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին: Այս համատեքստում կարեւորում ենք Սիրիայի հետ ակտիվ համագործակցությունը խաղաղության գործընթացում»,- ասել է ԱԺ նախագահը:

Симонян – вице-спикеру парламента Сирии: “Перекресток мира” – видение Армении пути к миру 04/25/2024   18:02  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 25 апреля принял делегацию, возглавляемую заместителем председателя Народного Собрания Сирийской Арабской Республики Мухаммадом аль-Аджлани. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
“Сирийский народ более века назад предоставил убежище армянам, спасшимся от геноцида в Османской империи. Примечательно, что ваш визит приходится на дни, когда мы отмечаем 109-ю годовщину Геноцида армян", - отметил спикер НС, приветствуя делегацию.
Собеседники констатировали тесные армяно-сирийские отношения, основанные на общих ценностях и истории.
Обоюдно подчеркнута важность эффективного взаимодействия парламентской дипломатии Сирия – Армения в контексте развития двусторонних отношений.
Обсуждены перспективы расширения межпарламентских связей Армения-Сирия, ситуация с безопасностью на Южном Кавказе.
А.Симонян подчеркнул, что проект “Перекресток мира” – видение РА пути к миру.
“Сложившаяся в регионе ситуация выдвигает новые вызовы как для Армении, так и Сирии, что требует нового качества двусторонних отношений. В этом контексте мы придаем важность активному сотрудничеству с Сирией в мирном процессе", - отметил Председатель НС.
Во встрече также принял участие вице-спикер НС Акоп Аршакян.
12:32 17/04/2024  |  Лента новостейПашинян – Асаду: Армения высоко ценит дружественные отношения с Сирией
10:04 16/11/2023  |  Лента новостейПрезидент Сирии: проблемы Армении нам не чужды, и мы стоим рядом с Арменией в преодолении вызовов