Իրենց պետք է ուղարկել իրենց տեղը, լուծումը մեկն է՝ այս մարդկանց իշխանություններից հեռացնելը․ Սերժ Սարգսյանը՝ ՔՊ-ականների մասին 04/24/2024   16:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրեն հարցրեք, թե ի՞նչ է նշանակում Մեծ եղեռն։ Մեկ բան գիտեմ՝ դեռևս 2006թ․-ից ՀՀ-ում Ցեղասպանության ժխտումը կամ մեղմումը պատժվում է Քրեական օրենսգրքով։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարսյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարություններին։
Հարցին՝ ինչպես կարող ենք կանխել ստեղծված իրավիճակը, Սարգսյանը պատասխանեց՝ նշելով, որ իրենց պետք է ուղարկել իրենց տեղերը:
Անդրադառնալով Տավուշում սահմանազատման գործընթացներին՝ Սարգսյանը նշեց, որ սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա այնպես, ինչպես տեղի է ունենում քաղաքակիրթ երկրների միջև, իսկ սահմանազատմանը պետք է նախորդի ինչ-որ համաձայնագիր։
«Մենք չգիտենք, թե հիմա ինչ սկզբունքներով է դա արվում ևարդյոք դա սահմանազատո՞ւմ է, թե՞ ճնշման տակ ինչ-որ բան տալ»,- ասաց նա:
Ըստ Սարգսյանի՝ այս պրոցեսը Հայաստանին չի տանելու խաղաղության:
«Ընդհակառակը, ես տեսնում եմ, որ այդ պրոցեսը տանում է հետագա բարդությունների, խաղաղությունը, երևի, փաստաթղթով է ամրապնդվում, հետո գործողություններով իրականացվում է, իսկ մեզ մոտ հակառակ ծայրից են գալիս»,- նշեց Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանի կարծիքով՝ լուծումը մեկն է՝ «այս մարդկանց իշխանություններից հեռացնելը», քանի որ նրանք չունեն որևէ ունակություն, որևէ գիտելիք՝ գոնե կառավարման առումով: Թե ինչու ընդդիմությանը չի հաջողվում դա՝ Սարգսյանը նշում է՝ կա մի քանի գործոն, ոչ միասնական մոտեցոմ, արտաքին սատարում՝ այս իշխանություններին։
18:46 04/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյնպես չէ, որ աղաչում էի, որ գան ու ինձանից պահանջեն, որ այդ աթոռը ազատեմ, բայց ստիպված եղա ազատել. ՀՀ երրորդ նախագահ (տեսանյութ)
18:42 04/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի իշխանություններին կշտամբել եմ թուլակամության համար ու ասել, որ Արցախի խնդիրը փոխզիջումների հիման վրա պետք է լուծվի. Սերժ Սարգսյան

Это делимитация или односторонняя уступка под давлением? – Серж Саргсян о происходящем в Тавуше 04/24/2024   17:35  |  Лента новостей
Третий президент Армении Серж Саргсян коснулся начатого  в Тавушской области процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
Он отметил, что делимитация должна проводиться так, как это происходит между цивилизованными странами, а делимитации предшествует какое-то соглашение.
"Мы не знаем, по какому принципу сейчас проводится делимитация, является происходящее делимитацией или сдачей чего-то под давлением?" – отметил экс-президент Армении в беседе с журналистами в мемориальном комплексе "Цицернакаберде".
По словам Саргсяна, этот процесс не ведет Армению к миру. "Напротив, я вижу, что этот процесс ведет к дальнейшим осложнениям. Мир, наверное, укрепляется документом, только затем предпринимаются действия, но у нас почему-то начали с обратного конца", - отметил Саргсян.
По мнению экс-президента Армении, выход из сложившейся ситуации один – "отстранение этих людей от власти, поскольку они не обладают какими-либо навыками и знаниями, хотя бы в сфере управления".
По мнению Сержа Саргсяна, оппозиции не удается добиться этого ввиду нескольких факторов: это отсутствие единства в подходах, наличие внешней поддержки нынешних властей и многие другие причины.