Կովկասը մի քիչ նեղ է և՛ Ռուսաստանի, և՛ Թուրքիայի համար, մեկը պետք է հետ քաշվի․ Մելքոնյան (Տեսանյութ) 04/24/2024 15:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, դա թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համատեղ թշնամական գործողություններն են ՀՀ-ի հանդեպ։ Ինչ-որ պահի կարող է լինել ցեղասպանական գործողություն, շրջափակում, ինչ-որ պահի կարող է այլ ձևակերպում ունենալ, բայց, ինչպես եղել է 100 տարի առաջ, այնպես էլ հիմա տեսնում ենք այդ տարբեր դրսևորումների սինթեզը։ «ՓաստԻնֆոյի» եթերում ասել է թյուրքագետ, պ․գ․դ․, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը։
Բանախոսի դիտարկմամբ, իշխանություններին քայլեր են պարտադրել, որոնք նրանք անում են և դա մեկ բառով կոչվում է կապիտուլյացիա։ Իշխանությունները տեսականորեն ընդունելի են համարում ամեն ինչ բացի իրենց հեռացումից, ինչը կարող է շունչ տալ Հայաստանին։ Սրանք ուղղակի տարածքներ չեն, որոնք ադրբեջանցիները պահանջում են, դրանք տարածքներ են, որոնք դառնալու են հարթակներ Հայաստանի և Հայաստանի բնակչության դեմ թշնամական քայլեր անելու համար։ Կարևոր հանգամանքը այն է, որ սահմանազատման տրամաբանությունն է խախտվում։ Սահմանազատումը չպետք է վնաս հասցնի բնակչությանը և սահմանազատումը պետք է համաչափ լինի։ Որևէ երաշխիք չկա, որ այդտեղ հայտնված ադրբեջանցիները թշնամական քայլեր չեն անելու։
Թյուրքագետը նշում է, որ այս իշխանությունները այնքան թույլ են, որ պարտություններն ու ստորացումները թշնամին ամրագրում է սիմվոլիկ օրերին։ Քանի այս իշխանությունը կա՝ յուրաքանչյուր սիմվոլիկ օր բավական վախենալու է հայ ժողովրդի համար։ Ինչ վերաբերվում է Ալմա Աթայի հռչակագրով սահմանազատում իրականացնելուն, ապա 21-րդ դարում խոսել Ալմա Աթայի մասին՝ ինքնախաբեության գերդոզավորում է։
Անդրադառնալով օկուպացված Արցախից ռուսական զորախմբի հեռանալուն, բանախոսը նշեց, որ Կովկասը մի քիչ նեղ է և՛ Ռուսաստանի, և՛ Թուրքիայի համար, ուստի կողմերից մեկը պետք է հետ քաշվի, եթե ցանկանում են երկուսով տեղավորվել։ Այս դեպքում, ցավոք, կարծեք թե Ռուսաստանն է հետ քաշվում։ Սակայն, եթե գերտերությունը, այս դեպքում Ռուսաստանի պարագայում հեռու է Կովկասից, Մերձավոր Արևելքից, ապա դա հաստատ գերտերություն կոչվել չի կարող։

Кавказ несколько маловат: России и Турции будет тесно вдвоем, кому-то придется посторониться - Мелконян 04/24/2024   16:30  |  Политика
То, что происходит сейчас – это совместные враждебные действия турецко-азербайджанского тандема в отношении Республики Армения. В какой-то момент возможны акт геноцида, блокада, в какой-то момент это может иметь другую формулировку, но, как и 100 лет назад, так и сейчас мы видим синтез этих разных проявлений. Об этом заявил в эфире "ФактИнфо" тюрколог, доктор исторических наук, профессор Рубен Мелконян.
По словам собеседника агентства, власти предпринимают шаги, которые им навязываются, и это одним словом можно назвать капитуляцией. "Власти теоретически считают приемлемым все, кроме своего отстранения, что могло бы вдохнуть новую жизнь в Армению. Это не просто территории, которые азербайджанцы требуют. Это территории, которые станут плацдармом для враждебных шагов против Армении и населения Армении. Важно то, что логика делимитации границы нарушается. Делимитация не должна наносить урон населению, и она должна быть соизмеримой. Нет никаких гарантий, что оказавшиеся там азербайджанцы не предпримут враждебных действий", - отметил он.
Что касается проведения делимитации в соответствии с Алма-Атинской декларацией, то, по словам эксперта, говорить в 21 веке об Алма-Атинской декларации – верх самообмана, это уже передозировка.
Комментируя выход российского миротворческого контингента из оккупированного Арцаха, собеседник агентства отметил, что "Кавказ несколько маловат и для России, и для Турции, поэтому одна из сторон должна посторониться при желании разместиться вдвоем". К сожалению, в таком случае, кажется, отходит Россия. Однако, если сверхдержава, в данном случае Россия, находится далеко от Кавказа, Ближнего Востока, то ее точно нельзя назвать сверхдержавой.