Տոյվո Կլաարը ևս մեկ անգամ նշել է, որ ԵՄ-ն լիովին աջակցում է Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացին 04/22/2024 17:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային իրավիճակին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին, սահմանազատման գործընթացին: Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանն ու դրա հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Տոյվո Կլաարը ևս մեկ անգամ նշել է, որ ԵՄ-ն լիովին աջակցում է Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացին՝ համապարփակ ու տևական կարգավորման նպատակով, ինչպես նաև 1991թ․ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացը մեկնարկի պայմանավորվածությանը:

Никол Пашинян и Тойво Клаар обсудили переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном и процесс делимитации границы 04/22/2024   18:02  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара. На встрече также присутствовал глава делегации ЕС в Республике Армения, посол Василис Марагос.
Как сообщает пресс-служба правительства, в ходе встречи были затронуты региональная ситуация, переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном и процесс делимитации границы. Были обсуждены вопросы сотрудничества Армения-Европейский союз и его дальнейшего развития.
Тойво Клаар еще раз отметил, что ЕС полностью поддерживает армяно-азербайджанский переговорный процесс с целью всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования, а также договоренность о начале процесса делимитации границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.