Այս գործընթացն ապօրինի է․ վարչական ղեկավարները, որոնք մասնակցում են, պատասխանատու են․ Բագրատ Սրբազան 04/22/2024 14:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Փորձում են հանցանքի պատասխանատվությունը դնել վարչական ղեկավարների, ժողովրդի վրա։ Այս ժողովրդին, որը հավաքված է այստեղ, ուզում են հանցակից դարձնել՝ ստիպելով, որ համաձայնեն այն անօրինականություններին և ապօրինություններին, որոնք տեղի են ունենում այստեղ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բագրատ Սրբազանը՝ անդրադառնալով Տավուշի մարզի բնակավայրերի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովին կից աշխատանքային խմբի ստեղծմանը։
«Այս գործընթացը, որ տեղի է ունենում, ապօրինի է։ ՀՀ օրենքներին հակառակ է, դեմ, որևէ տառով չի համապատասխանում օրենսդրությանը։ Առաջին օրվանից ասել եմ՝ այն մարդիկ՝ վարչական ղեկավարները, որ մասնակցում են, պատասխանատու են, ամբողջ պատասխանատվությունն իրենց վրա է, թող երկու անգամ ավելի երկար մտածեն՝ իրենց զավակների աչքերին նայեն, գնան տուն՝ իրենց տիկիններին և ծնողներին նայեն, տեսնեն՝ ինչ արձագանք է գալիս։ Սա անօրինական է և դժվախտաբար մենք գտնվում ենք համապարփակ ապօրինության մեջ»,- ասաց Բագրատ Սրբազանը՝ հավելելով, որ ոստիկանությանը հրաման է տրված, որ թույլ չտան մոտենալ, առավտից ասում են՝ ականազերծման աշխատանքներ են գնում, եթե դա ճիշտ է, ապա հանցանքը կրկնապատկվում է․ «Քսան անգամ էլ ականազերծեն՝ բացարձակ նշանակություն չունի։ Հստակ ասում եմ՝ մեր խնդիրը լինելու է այս ապօրինությունը վերացնելու»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովին կից աշխատանքային խումբ է ստեղծվել, որում ընդգրկվել են Տավուշի մարզի մի շարք բնակավայրերի վարչական ղեկավարներ, բնակիչներ, ինչպես նաև Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը։

Этот процесс противоправный, он противоречит букве и духу закона - архиепископ Баграт Галстанян о происходящем в Тавуше 04/22/2024   16:14  |  Лента новостей
Ответственность за совершаемое преступление хотят возложить на руководителей общин и народ, а собравшихся сделать соучастниками, заставляя их соглашаться с учиняемыми тут беззакониями. Об этом заявил журналистам глава Тавушской епархии ААЦ архиепископ Баграт Галстанян, комментируя создание рабочей группы при комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном.
"Текущий процесс противоправен, он противоречит букве и духу законодательства РА. С первого же дня я говорил, что люди, руководители общин, участвующие в этом, несут ответственность. Вся ответственность на них, поэтому пусть дважды подумают, посмотрят в глаза своим детям и воочию убедиться в их реакции. Это незаконно. К несчастью, мы оказались в тотальном беззаконии", -сказал архиепископ Баграт. Он добавил, что полиции дан приказ, чтобы не приближались, с утра говорят, что проводятся работы по разминированию. "Если это правда, то это вдвойне преступление…Я ясно говорю, что наша задача – устранить это беззаконие",  - отметил он.
Напомним, при комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой создана рабочая группа. В состав рабочей группы вошли главы нескольких общин, жители Тавушской области, а также сам губернатор Тавуша Айк Галумян.